Severní Korea je neúprosná, stále zlepšuje možnosti odpalování jaderných raket. Sází i na ponorky

Jaderné zbraně nesené ponorkami jsou kartou, která v jaderném odstrašení velmi dobře funguje. Není snadné je zničit, nepřítel se musí obávat jaderné odvety.

i Zdroj fotografie: Stefan Krasowski / Creative Commons / CC BY
                   

Severní Korea v posledních měsících zvyšuje trumfy ve svém jaderném programu. Kromě klasických balistických raket, včetně těch mezikontinentálních, které by mohly nést jaderné zbraně, sází na rakety odpalované z ponorek. Touto schopností disponuje již několik let, ale své SLBM rakety stále vylepšuje. Jedním z posledních přírůstků je raketa nazvaná Pukguksong-4.

Dohady o velikosti

Má jít o nejnovější střelu, kterou Severní Korea představila na přehlídce v loňském roce. Přitom krátce předtím Severokorejci vyzkoušeli raketu odpalovanou z ponorky s názvem Pukguksong-3. Ta má podle odhadů dolet 1 900 až 2 000 kilometrů. Podle analýzy záběrů je nejnovější verze rakety dokonce o něco kratší. To ale neznamená, že musí mít menší dolet.

မြောက်ကိုရီးယားက ရေငုတ်သင်္ဘောကနေ တိုက်ခိုက်နိုင်တဲ့ဒုံးကျည်အသစ်ကို ထုတ်ဖော်ပြသ။ အဆိုပါဒုံးကျည်မှာ…

Zveřejnil(a) မိတီၳလာသတင္းစံု dne Sobota 16. ledna 2021

Podle některých expertů je i možné, že nové raketě scházel některý ze stupňů. Otázkou zůstává, proč Severní Korea s novou raketou vlastně přišla. I kdyby byl její dolet o něco větší, nebude se jednat o natolik velké zlepšení jako mezi první a třetí verzí. Pukguksong-3 je i tak schopna zasáhnout cíle v Jižní Koreji a Japonsku, kam by Severokorejci své rakety pravděpodobně zamířili. Minimálně to ale dokazuje, jak jsou rakety na ponorkách významné pro režim.

Stačilo upravit starší typ ponorky

Jako nosiče balistických raket nepoužívá Severní Korea žádné moderní ponorky. Slouží k tomu diesel-elektrická ponorka třídy Sinpo-C. Jde o klasickou ponorku vcházející z třídy Romeo. Ve střední části věže je k ní přibudována nástavba s odpalovacím zařízením. Podle satelitních snímků by ponorka měla být schopna nést dvě nebo tři rakety. I s nástavbou bude mít výtlak kolem 3 tisíc tun.

🇰🇵 Количество и тип подводных лодок на вооружении Корейской Народной Демократической Республики.

Zveřejnil(a) Благодійний фонд інвалідів війни «ВО Інтер» dne Sobota 30. října 2021

I tak může nasazení ponorek s balistickými raketami, byť ne zrovna moderních, zásadním způsobem změnit rozložení sil v oblasti. Jižní Korea a Japonsko se spoléhají na protiraketovou obranu zacílenou na rakety přilétající ze severní části Korejského poloostrova. Rakety z ponorky ale mohou přilétnout z jakéhokoli směru. Mohou tak být mimo dostřel systému THAAD a dalších, na které se tyto země nyní spoléhají.

Jak hodnotíte snahu Severní Koreje mít ponorky s balistickými raketami?

Zdroj: Nationalinterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Zobrazit další články