Co se stane, když dnes na Prahu spadne atomová bomba: Online simulátor nahání husí kůži na těle

Účinky jaderných zbraní jsou všeobecně známé, zanalyzované je i to, jak se nukleární zbraň bude chovat na konkrétním území. Podle síly hlavice tak lze odhadnout počet mrtvých.

i Zdroj fotografie: S vědomím OUTRIDER
                   

Pokud by na hlavní město České republiky Prahu dopadla jaderná puma, byla by to samozřejmě katastrofa. Útok by měl tisíce obětí, mnoho budov srovnáno se zemí a území bylo zamořené radiací. Vždy by ale záleželo na síle hlavice, kterou by útočník použil. Takový útok lze ale na základě známých údajů i nasimulovat a škody spočítat. Naprosto veřejně to dělá simulátor ze společnosti Outrider Foundation .

Bomba by explodovala u Václavského náměstí

Stačí jen zvolit požadovanou lokalitu. Pokud je jí Praha, simulátor jako epicentrum jaderného výbuchu určí centrum hlavního města, kde by puma explodovala někde v okolí Václavského náměstí. Od tohoto místa by se pak šířila zkáza. Jaderná zbraň produkuje hned několik jevů, které jsou potenciálně smrtelné a ničivé a každý má jiný dosah. Jak již bylo řečeno, záleželo by na síle hlavice. V simulátoru si můžete vybrat hned ze čtyř druhů.

První, a nejslabší, o síle 15 kilotun je Little Boy, tedy stejný typ zbraně, jaký byl svržen na Hirošimu. Druhou je severokorejská H-bomba o síle 240 kilotun. Třetí pak hlavice W-87, která bývá umisťována na americké mezikontinentální balistické rakety Minuteman III a má sílu 300 kilotun. Poslední je nejsilnější atomová puma vyrobená v historii lidstva, kterou byla sovětská Car bomba o síle kolem 58 megatun.

iZdroj fotografie: U.S. Department of Energy / Public Domain

Výbuch jaderné pumy provází čtyři hlavní jevy. Prvním je ohnivá koule v epicentru výbuchu. Zde nemá šanci nic přežít. Následuje tepelná vlna, která je schopná zapálit hořlavé materiály jako dřevo a lidem způsobit rozsáhlé popáleniny. Poté přijde vlna tlaková, která strhává budovy a bere s sebou vše, co jí je vystaveno. Nakonec následuje vlna smrtelné radiace. Každá má jiný dosah a se vzdáleností její účinek slábne.

Car bomba by zabila 1,4 milionu lidí

Okolí Václavského náměstí by se samozřejmě vždy doslova vypařilo. Pokud by zde vybuchla Car bomba, epicentrum by dosahovalo až do Vysočan, a za Dejvice a Podolí. Dalo by se říci, že by se v tomto případě vypařila téměř celá Praha. Tepelná vlna by mohla zapalovat objekty až někam k Mladé Boleslavi, radiace dosáhla k Rakovníku a tlaková vlna do Nymburka. Počet mrtvých by byl asi 1,4 milionu. Dalších 300 tisíc lidí by bylo zraněno.

Ovšem v praxi takové pumy neexistují, mnohem pravděpodobnější je zásah hlavicí typu, jakou nese raketa Minuteman III a velmi podobný účinek má i severokorejská zbraň. W-87 by vypařila Staré město, ale epicentrum by pravděpodobně neproniklo za Vltavu. Tepelná vlna by dosáhla do Vysočan a Dejvic, tlaková do Tróje a Podolí, radiace by prošla ještě Hradčany a Žižkovem. Počet obětí by přesáhl 144 tisíc, zraněných by bylo kolem 300 tisíc.

iZdroj fotografie: Department of defense / Public Domain

I bomba z Hirošimy by byla děsivá

V uvozovkách jen něco přes 25 tisíc obětí by si vyžádal výbuch pumy stejné síly, jaká zničila Hirošimu. Zraněných by bylo přes 51 tisíc. I nejrozsáhlejší tepelná vlna by nedosáhla dále než na Hradčany a Vinohrady, ale i tak by centrum Prahy velmi utrpělo. Na druhou stranu tak slabé hlavice se dnes ale většinou nepoužívají.

O tom, jak by to dopadlo nejen s Prahou, ale i jinými místy na celé planetě, se můžete kdykoli přesvědčit na tomto simulátoru, který je hned v několika jazycích. Samozřejmě je třeba si uvědomit, že jde o údaje jen teoretické, počty obětí by se mohly lišit třeba podle času, kdy by bomba explodovala, vliv by měl pravděpodobně i terén nebo další faktory. Každopádně si nelze přát nic jiného, než aby tyto výbuchy probíhaly jen jako simulace a nikdy ne reálně.

Jak přesná je podle vás simulace jaderného výbuchu v centru Prahy?

Zdroj: Techinsider

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Falešná rakovina nebo pomoc lidem v tíživé situaci: Podvodníci lákají z lidí peníze přes sociální sítě
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Co když se střetnou moderní tanky T-90M a Leopard 2: Stroje Ukrajiny jsou rychlejší, ale ruští vojáci mají lepší dovednosti
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jaká je ideální teplota v bytě a proč: Zdraví dospělí by neměli jít pod dvacet, senioři a nemocní po 18 °C
adbz.cz
adbz.cz
Starý chleba najde uplatnění při smažení i vaření vývaru. Přišla na to kdysi jedna moudrá hospodyňka