Slovenská armáda šla jinou cestou než ta česká. V některých oblastech je napřed, jinde zase pozadu

I Ozbrojené síly Slovenské republiky potřebují modernizace výzbroje podobně jako Armáda ČR. Řada zbraní, kterou obě armády využívají, jsou stále stejné.

i Zdroj fotografie: Uživatel SFJZ13 / Creative Commons / CC BY
                   

Když v roce 1993 vznikly dva samostatné státy Česká a Slovenská republika, podělily si i výzbroj, která po Československu zůstala. Jejich výchozí pozice byla velmi podobná, i když Slovensko jako menší stát mělo samozřejmě vojáků méně. Vydalo se totožnou cestou jako čeští kolegové, tedy profesionalizací ozbrojených sil. Některé postupy, především při nákupech nové techniky, jsou ale odlišné.

Armáda má tři hlavní složky

V současné době mají Ozbrojené síly Slovenské republiky stavy přes 18 500 tabulkových míst vojáků a asi 4 200 civilních zaměstnanců. Jsou dělené na tři základní složky. První jsou pozemní síly, druhou je letectvo. V roce 2019 vznikla třetí složka – síly speciálních operací. Existují ještě další menší specializované jednotky, které jsou přímo podřízené generálnímu štábu. Náčelníkem generálního štábu je generál Daniel Zmeko.

SLOVENSKO :: politika
=====================
VELKÉ CVIČENÍ VOJSK NATO NA SLOVENSKU

Bratislava (top) – Vojska zemí…

Zveřejnil(a) POSLeM dne Středa 25. června 2014

Profesionální armádu má Slovensko od roku 1998. Během své historie prošli slovenští vojáci řadou zahraničních misí. Působili například na Balkáně, Kypru nebo v Afghánistánu. V roce 2004 Slovensko vstoupilo i do Severoatlantické aliance. Účastní se tedy i akcí v rámci aliančních sil. Například v roce 2020 vyslalo dělostřeleckou jednotku do Lotyšska, kde působí alianční síly především kvůli možnému ohrožení ze strany Ruska.

iZdroj fotografie: Uživatel EllsworthSK / Creative Commons / CC BY-SA
Slovenská S-300

Vojáci drží staré československé zbraně

Slovenské ozbrojené síly mají mnohé zbraňové systémy podobné jako Armáda ČR. Hlavní pěchotní zbraní slovenských vojáků stále zůstává československá útočná puška Vz. 58, která v minulosti bývala hlavní zbraní i českých vojáků. Slovenští vojáci mají k dispozici i několik nových českých CZ 805 Bren. Disponují i českým vojákům známým kulometem MINIMI nebo UK vz. 59. Slovenská armáda pak má stále ve výzbroji tanky T-72, BVP-1 a BVP-2.

155 mm Samohybná kanónová húfnica s hlavňou 52 kal. ZUZANA 2 / Krenžo

Zveřejnil(a) Srdcom Slovák, srdcom vojak dne Úterý 1. července 2014

Liší se výzbroj letectva. Slovensko si na rozdíl od Česka nechalo ve výzbroji ruské MiG-29. Ty ale budou svoji službu končit, protože letectvo bude nově vyzbrojeno letadly F-16 Block 70/72. Slováci dříve začali s modernizací vrtulníkového letectva a nakoupili americké UH-60 Black Hawk. V dělostřelectvu kromě houfnic DANA mají i jejich modernizovanou a doma vyvíjenou verzi ZUZANA 2, která má moderní kanón ráže 155 milimetrů, což je standardní střelivo v NATO.

iZdroj fotografie: Uživatel KGyST / Creative Commons / CC BY-SA
MiG-29 slovenského letectva

O něco později než Češi se Slováci pustili do modernizace kolových obrněných transportérů z vlastních zdrojů. Budou využívat vozidla BOV 8×8, která jsou postavena na platformě Patria AVM a vyrábí je domácí zbrojovka Konštrukta – Defence a.s. v Dubnici nad Váhom.

iZdroj fotografie: Bryan Rankin / Public Domain
Slovenští vojenští policisté

Slovensko bude stejně jako Česká republika stát před nutností modernizovat i své tanky a ostatní bojová vozidla pěchoty a na rozdíl od ČR výrazněji počítá i s domácími výrobci. Několikrát se dokonce mluvilo o tom, zda by je spolu s Českem nepořídilo společně, ale jednalo se jen o úvahy. Dlouho se také uvažuje o tom, že by bylo třeba modernizovat i útočné pušky.

Jak rozdílně se vyvíjejí armády Slovenska a Česka?

Zdroj: Ozbrojené síly Slovenské republiky

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články