Některá shodná výzbroj české a slovenské armády mnohé usnadní, oproti staré sovětské technice se přitom jedná o obrovský skok

Slovenská armáda přezbrojuje na Západní techniku, aby plnila standardy NATO. V některých případech volí stejně jako česká, jindy se zase vydává vlastní cestou.

Vozidlo JLTV s kulometem i Zdroj fotografie: Uživatel CCC41 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Slovenské armádě zůstala po rozpadu Československa část výzbroje federativní armády, a až na některé výjimky měla stejnou výzbroj jako ta naše; navíc měla ale například protivzdušný systém S-300, což je stejný, jaký hojně používají ve válce na Ukrajině obě strany. Ale podobně jako Česká republika, musela také ta Slovenská po vstupu do NATO postupně obměnit výzbroj za modernější, potažmo odpovídající dnešním standardům.

Slovensko chce nejmodernější F-16

Změnit výzbroj na Západní je pro slovenské ozbrojené síly stejně tak důležité, jako pro české, v důsledku čehož tamní vláda v poslední době navyšuje rozpočet na obranu. Některou zastaralou (i vyřazovanou) techniku přitom „sousedé“ darovali Ukrajině, příkladem mohou být letouny Mikoyan MiG-29 pocházející z československé armády. Již před nějakou dobou si Slovensko místo nich objednalo nejnovější verzi amerických F-16 Block 70/72. Letectvo tak dostane osvědčený letoun naditý tou nejmodernější techniku, čekací lhůta je ale dlouhá.

Neméně důležité jsou pak bojová vozidla pěchoty, protože Slovensko v tuto chvíli používá staré sovětské typy (stejně jako armáda česká). V tomto případě zafungovala česko-slovenská spolupráce, díky níž si obě země pořizují švédské CV90 za nižší ceny, než kdyby šla každá země sama za sebe. Česká a slovenská vozidla se však budou v některých parametrech lišit, viditelné to bude ve výzbroji. Zatímco sousední země požaduje kanon ráže 35 milimetrů, Armáda ČR dává přednost tomu ráže 30 milimetrů (je stejný jako na transportérech Pandur).

Obrněný transportér Patria iZdroj fotografie: Franjo Tahy / Creative Commons / CC0
Obrněný transportér Patria

Obrněnce Pandur II se přitom ucházely o zakázku na Slovensku také, ale neuspěly. Novým obrněným transportérem slovenské armády se tak stane finská Patria. Jedná se osvědčené vozidlo zavedené v několika armádách, jeho polonizovanou verzi využívá například Polsko, má ho ale také Chorvatsko nebo Švédsko. Lehčí obrněné vozy pak budu nově zastupovat americké JLVT Oshkosh. Slovensko jich nakupuje 192, měly by být vybaveny dálkově ovládaným modulem s těžkým kulometem, případně granátometem.

Slováci dostali také tanky Leopard 2

Stejnou cestou jako Česko se pak Slovensko nejspíše vydává v oblasti tanků. Od Německa totiž obdrží darem 15 starších tanků Leopard 2A4, tedy stejný počet jako české armáda. Češi je přitom dostávají jako náhradu za dodávky tanků T-72 na Ukrajinu, Slovensko pak za dodávky bojových vozidel pěchoty BMP-1. Jestli se země rozhodnou na základě této dodávky nahradit staré tanky T-72 nejnovější verzí Leopardu 2, však zatím není jasné.

Možná trochu nečekaně Slovensko přezbrojí své letectvo na stejné bojové vrtulníky jako Česko, ačkoliv to původně v plánu nemělo. Pořizovalo si totiž americké víceúčelové helikoptéry Sikorsky UH-60 Black Hawk, ale zatím bez výzbroje. Za dodávky letadel MiG-29 Ukrajině pak USA rozhodly, že slovenskému letectvu poskytnou 12 vrtulníků Bell AH-1Z Viper, tedy stejných, jaké částečně kupuje a částečně dostane od Američanů i české letectvo. Armádní síly tak v mnoha případech budou kompatibilní a schopny spolupracovat třeba na údržbě a výcviku.

Vrtulník Bell AH-1Z Viper

Měly by spolu obě armády více spolupracovat?

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články