Spojené státy a další země pomáhají Ukrajině zesílit proti Rusku. Dodávají zbraně a pomáhají s výcvikem

Ve sporu s Ruskem je Ukrajina již od roku 2014, kdy její východní soused okupoval Krym, který posléze připojil ke svému území. Zároveň začal podporovat separatistické enklávy v Donbasu a Luhansku. V současnosti konflikt eskaluje.

i Zdroj fotografie: Adriana M. Diaz-Brown / Creative Commons / CC0
                   

Na Ukrajinu v posledních dnech míří masivní vojenská pomoc místním ozbrojeným silám. Jde o reakci na hromadění ruských vojsk u ukrajinských hranic, podle západních rozvědek je tam již přes 100 tisíc vojáků. Probíhá sice diplomatické jednání, především mezi Ruskem a USA, ale není vyloučeno, že Rusko pod nějakou záminkou zaútočí. Spojené státy a některé další země dokonce začaly z Ukrajiny stahovat část svých občanů.

Západ pomoc posílá již několik let

Vojenské pomoci ze západu se Ukrajině dostává již od roku 2014. Například USA jí od té doby poslaly materiál za zhruba 2,5 miliardy dolarů (55 miliard korun). Země ze západu dostala nejen nesmrtící prostředky, jako jsou neprůstřelné vesty a helmy nebo systémy nočního vidění. Obdržela třeba radary na detekci dělostřelecké palby, protitankové zbraně, munici nebo lodě na strážení svého pobřeží.

Zveřejnil(a) Embassy of Ukraine in the USA / Посольство України в США dne Neděle 5. července 2020

Administrativa amerického prezidenta Joe Bidena oznámila, že Ukrajina by v letošním roce měla obdržet vojenskou pomoc ve výši 200 milionů dolarů (4,4 miliardy korun). První část již v druhé polovině ledna dorazila. Jde o zhruba 90 tun munice a zbraní. Prezident Biden ovšem odmítl, že by američtí vojáci Ukrajinu v případě napadení bránili. Ale někteří na Ukrajině jsou, trénují zde armádní jednotky, stejně jako instruktoři z dalších zemí.

iZdroj fotografie: Adriana M. Diaz-Brown / Creative Commons / CC0
Cvičení ukrajinské armády

Na Ukrajině byl v polovině ledna i ředitel CIA Bill Burns, který se zde setkal s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Agentura podle dostupných informací trénuje skupinu ukrajinských speciálů v tom, jak získávat zpravodajské informace ve válečné zóně. Údajně se ale nejedná o výcvik partyzánských taktik. Mnozí Ukrajinci se přitom netají snahou, že by proti ruských vojákům partyzánský boj vedli. Američtí specialisté údajně prověřovali i schopnosti ukrajinské protiletadlové obrany.

Dodávky protitankových zbraní

Ukrajinská armáda je početně slabší a hůře vyzbrojená než ruská. Jednoznačně zaostává v letectvu, protiletadlové nebo protiraketové obraně. Ruská armáda je velmi schopná i v boji v kyberprostoru a elektronických operacích. Západní země se ale snaží posílit některé schopnosti Ukrajinců. Viditelné je to třeba v protitankové obraně. USA jim dodaly moderní rakety FG-148 Javelin. Britská letadla v posledních dnech přivezla na Ukrajinu britsko-švédské protitankové střely NLAW.

Zveřejnil(a) Morgan Geddes dne Pátek 21. ledna 2022

Pomoc slíbily pobaltské země. Ty dostaly od USA povolení dodat zbraně amerického původu. Mluví se o dalších Javelinech nebo protiletadlových raketách FIM-92 Stinger. Naopak Estonsko narazilo na údajnou neochotu Německa povolit na Ukrajinu vývoz zbraní z německých zdrojů. Pomoc dodalo i Česko, ministryně Jana Černochová avizovala dar dělostřeleckých granátů ráže 152 milimetrů. Ukrajina si před nedávnem pořídila modernizované české houfnice Dana.

Každopádně plány Ruska kolem Ukrajiny jsou stále nejasné. Podle některých analytiků může jít jen o hru s cílem vynutit si některé ústupky na západu a NATO a zabrzdit směřování zemí jako je Ukrajina nebo Gruzie do západních struktur. Jiní ale říkají, že cílem může být obsadit část území, získat pozemní přístup na Krym nebo podkopat ukrajinskou vládu a dosadit na její místo vládu proruskou. V případě útoku ale západ Rusku hrozí citelnými sankcemi.

Jaká podle vás bude osud konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem?

Zdroj: CNN, Echo24

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články