Stažení Rusů od Kyjeva je jen částečným vítězstvím. Konflikt se může změnit v zákopovou válku, kterou budou doprovázet další Buče

K průniku vybudovanou obranou potřebuje útočník značnou převahu. Pokud ji nemá, mohou boje na dlouhou dobu ustrnout na jednom místě, bez jakéhokoli výsledku.

i Zdroj fotografie: OSCE Special Monitoring Mission to Ukraine / Creative Commons / CC BY
                   

Na Ukrajině mohlo po více než pěti týdnech bojů zavládnout částečné uspokojení. Ruské armádě se nepovedla její strategie rychlého obsazení klíčových pozic a zajetí vlády. Ani následný pokus o invazi, s cílem dobýt hlavní město Kyjev, a tím Ukrajincům vzít chuť k boji. Ruští vojáci se částečně museli stáhnout zpět do Běloruska, hlavní město a další místa mají nejspíše to nejhorší za sebou.

Rusko se bude soustředit na Donbas

Byl by ale hluboký omyl si myslet, že válka na Ukrajině tím končí a země zvítězila. Útočníci se stahují jen ze severní fronty. Na východě a jihu se stále tvrdě bojuje a zatím nic nenaznačuje tomu, že by měl konflikt uhasínat. Ruské vedení navíc před několika dny oznámilo, že mění cíl operace a více se soustředí na Donbas. Zde pokusy o útoky opravdu pokračují, i když příliš úspěšné zatím nejsou.

Reálné odhady mluví o tom, že během invaze ruská armáda ztratila až 15 tisíc vojáků a asi dvojnásobek jich byl zraněn. To může znamenat, že přišla až o pětinu útočných sil, které na začátku invaze nasadila. Jde o velmi významnou ztrátu, ale ne takovou, aby to armádě zlomilo vaz. Kyjev, Sumy nebo Černihiv jsou dle všeho zachráněny. Hlavní město díky stažení není v dosahu ruského dělostřelectva, i když stále může být cílem raketových a leteckých útoků.

Ruský režim potřebuje nějaký úspěch, protože i přes masivní propagandu a současnou vysokou podporu války ze strany obyvatelstva se může nálada změnit. Ruská veřejnost stále pravdu nezná, ale ta nakonec začne prosakovat i přes hráz zákazů. Dá se předpokládat, že takovým úspěchem by mohl být Mariupol, jehož část už je v ruských rukách. Ačkoli jsou zprávy velmi skoupé, je více než pravděpodobné, že situace obránců bez možnosti získat posily a zásoby se zhoršuje. Pokud nepřijde nějaký zázrak, město nejspíše nakonec padne.

Neúspěchy a masakry svědčí o špatné morálce

Takový úspěch by mohl mít alespoň částečně povzbuzující efekt pro veřejnost a viditelně demoralizované ruské jednotky. Jejich zoufalý stav ukazují nejen zprávy o tom, že někteří doslova odmítají plnit rozkazy. Ale i masakry, nelidským příkladem je Buč, jasně svědčí o frustraci ruských vojáků a neschopnosti či neochotě jejich velitelů s tím něco dělat. I proto byli na Donbas povoláni Wagnerovci a verbují se žoldnéři ze Sýrie.

Právě Donbas je místem, kde se nejspíše odehrají boje dalších týdnů. Svědčí o tom snaha Rusů útočit ze severu a jihu tak, aby zdejší síly obklíčili nebo vytlačili. Boje ale budou jiné než dosud. Ukrajinské jednotky jsou zde kvůli osm let trvajícímu konfliktu dobře zakopané. Rusko bude muset nasadit ještě větší síly dělostřelectva a Ukrajince přečíslit zhruba 3:1. Dá se navíc předpokládat, že sem Ukrajina stáhne posily. A až na pole vyjedou ruské obrněnce, opět se setkají s vražednou palbou moderních protitankových zbraní.

Na ofenzívu Ukrajina nemá síly a zbraně

Na druhou stranu nelze ani očekávat, že by se zvrat ve válce podařil v dohledné době Ukrajině. Rusko se zatím nestáhlo od Charkova a je možné, že zde chce být aktivní a vázat ukrajinské jednotky, aby se nemohly přesunout na Donbas. Síly ukrajinské armády jsou omezené a její protiútoky byly většinou jen místní. Představa, že má na to zorganizovat nějakou velkou ofenzívu proti ruským silám, třeba s cílem uvolnit Mariupol, je spíše z říše přání. Ačkoli Ukrajinci již několikrát překvapili.

K tomu by museli soustředit mnohem větší síly. Navíc moderní výzbroj jejich armády je spíše obranná. Rakety Javelin se k útoku na zakopané jednotky prostě nehodí. Nasadit je třeba dělostřelectvo a početné mechanizované jednotky. V nich ale Ukrajina převahu nemá, stejně jako jí chybí ve vzduchu. Západ sice mluví stále častěji o tom, že pošle děla, tanky a další techniku. To ale bude trvat. Pokud se morálka Rusů totálně nezlomí, boje zde asi ustrnou na mrtvém bodě. Klidně i na měsíce.

Jaký předpokládáte vývoj ve válce na Ukrajině?

Zdroj: Theguardian

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články