Hollywoodský mýtus na hony vzdálený od reality. Při střelbě do auta vozidlo pravděpodobně neexploduje

Zapálit benzín se zdá relativně jednoduché, většinou stačí jen malý plamen nebo i odhozená cigareta. Ale dosáhnout výbuchu auta je zcela něco jiného.

i Zdroj fotografie: Dave Keeshan / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Při honičkách v autech a vzájemné střelbě se v mnoha akčních filmech setkáme s obrovským výbuchem, který vozidlo rozmetá na desítky metrů daleko a jeho posádku zabije. Vypadá to velmi efektně, a proto má mnoho lidí zafixováno, že pokud střílíte do auta a trefíte nádrž, šance na přežití posádky jsou v podstatě nulové. Ovšem existují i jedinci, kteří se to rozhodli otestovat a natočit. Výsledek vás možná nepříjemně překvapí.

Výbuch nastane jen za určitých podmínek

Aby k explozi došlo, vyžaduje to 3 faktory. Prvním je hořlavá těkavá látka, protože k explozi dochází výbuchem těkavých plynů z paliva. Druhým faktorem je vzduch, tedy v našem případě kyslík, který je potřeba k hoření. Bez něho plyny zažehnout nelze. Třetím faktorem je něco, co plamen zažehne. První podmínka se splní velmi snadno, nádrž automobilu může simulovat kovový kanystr s palivem. Dostatek vzduchu i výpary získáte tak, že ho zcela nenaplníte. V polovině tedy zůstane vzduch.

Pak ale zůstává otázka, zda projektily běžných zbraní dokážou kanystr k explozi přimět. Dvojice youtuberů to vyzkoušela a záměrně zvolila i několik druhů střeliva, které se běžně používá. Prvním byly projektily s ocelovým jádrem, druhým průbojné střely, třetím ty se stopovkou. V prvním pokusu použili střelivo ráže 5,45×39 milimetrů, jež se používá třeba do AK-74. Stříleli na kanystr naplněný nejprve naftou, poté benzínem.

iZdroj fotografie: Pxhere
Auto v plamenech

Projektil proletí, ale nic se nestane

Naftu bývá obecně těžké zapálit. Proto asi nepřekvapilo, že ani jeden z projektilů kanystr s naftou k výbuchu nepřivedl. Jiná je však situace u benzínu, který je těkavý a snadno hoří. Ale kupodivu i zde byl výsledek shodný. Ani jedna ze tří ran žádnou explozi nezažehla. Projektily přitom prokazatelně kanystrem proletěly z obou stran.

Pro úplnost testeři vyzkoušeli i větší náboje 7,62×54 milimetrů, které se používají třeba do lehkých kulometů. K dispozici měli průbojný a se stopovkou. Výsledek se však nezměnil. Ani u nafty, ani u benzínu se exploze nezažehla. To se podařilo až v okamžiku, kdy použili zařízení, jež při nárazu exploduje. Malý výbuch již benzín zažehnout dokázal. Výsledek je jasný. Pokud budete střílet do auta z útočné pušky, neexploduje. Avšak při zásahu třeba z granátometu by mohla být situace nejspíše jiná.

Zdroj: TechInsider

Jaké pocity ve vás vyvolávají akční hollywoodské snímky s výbuchy aut?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články