Švédsko navyšuje absolutní vojenskou obranu. Brání se před ruskou armádou

Švédsko v posledních letech výrazně investuje do nových bojových technik a armádních jednotek. Letos dokonce oznámilo zvýšení vojenských výdajů o 40% až do roku 2025. Důvodem jsou především neustálé incidenty s ruskou armádou, které společně se Švédskem zažívá i Finsko.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Švédsko jako nárazník

Čím dále leží určité země od Ruska, tím méně dané státy považují Rusko za hrozbu, tím pádem i méně investují do své obrany. Je to ale logické, protože o bezpečnost těchto vzdálených zemí, se starají především státy ve střední a východní Evropě, ale také severní země, jako je právě Finsko a Švédsko.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Švédsko chce více financí pro armádu

Obrana bez cizí pomoci

Švédsko jako neutrální země si hlídá svou obranu bez cizí pomoci. Navíc první námitku o demilitarizaci Švédsko dostalo již v roce 2012, kdy generál Sverker Göranson, náčelník Generálního štábu švédských ozbrojených sil, uvedl, že pokud by došlo k útoku, švédská armáda odolá maximálně jeden týden. Další políček Švédsko dostalo v roce 2013, kdy Rusko provedlo simulovaný noční letecký útok na Švédsko. Letouny se odchýlily od pravidelné trasy a dostaly se 30 – 40 kilometrů od švédských teritoriálních vod. Švédské letectvo zahájilo nulovou reakci a hlavní město Stockholm se ukázalo jako nechráněné.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Důvodů je celá řada

Už žádná mírumilovnost a bezbrannost

Po těchto incidentech severská země opustila od pacifistického směřování a začala budovat armádu. Švédsko se vrádilo ke konceptu studenoválečné Totální obrany, která zahrnuje:

  • Armádu
  • Společnost

Švédsko bylo totiž během studené války nejvíce militarizovanou zemí západní Evropy. V roce 2018 obnovilo povinnou vojenskou službu a současně švédská armáda odstartovala rozsáhlé vojenské manévry. V současné době ministr obrany Peter Hultqvist oznámil navýšení vojenského rozpočtu v období let 2021 – 2025 až o 40%. Švédsko už nehodlá patřit mezi země, které se nechají ohrožovat ruskou armádou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Němečtí a čeští zákazníci stále dostávají odlišnou kvalitu potravin pod stejným obalem
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Nápoj z červené řepy sníží krevní tlak a dodá tělu potřebné vitamíny
adbz.cz
adbz.cz
Gauč se dá vyčistit pomocí pokličky a jedlé sody. Vytáhne špínu i bakterie