Švédsko navyšuje absolutní vojenskou obranu. Brání se před ruskou armádou

Švédsko v posledních letech výrazně investuje do nových bojových technik a armádních jednotek. Letos dokonce oznámilo zvýšení vojenských výdajů o 40% až do roku 2025. Důvodem jsou především neustálé incidenty s ruskou armádou, které společně se Švédskem zažívá i Finsko.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Švédsko jako nárazník

Čím dále leží určité země od Ruska, tím méně dané státy považují Rusko za hrozbu, tím pádem i méně investují do své obrany. Je to ale logické, protože o bezpečnost těchto vzdálených zemí, se starají především státy ve střední a východní Evropě, ale také severní země, jako je právě Finsko a Švédsko.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Švédsko chce více financí pro armádu

Obrana bez cizí pomoci

Švédsko jako neutrální země si hlídá svou obranu bez cizí pomoci. Navíc první námitku o demilitarizaci Švédsko dostalo již v roce 2012, kdy generál Sverker Göranson, náčelník Generálního štábu švédských ozbrojených sil, uvedl, že pokud by došlo k útoku, švédská armáda odolá maximálně jeden týden. Další políček Švédsko dostalo v roce 2013, kdy Rusko provedlo simulovaný noční letecký útok na Švédsko. Letouny se odchýlily od pravidelné trasy a dostaly se 30 – 40 kilometrů od švédských teritoriálních vod. Švédské letectvo zahájilo nulovou reakci a hlavní město Stockholm se ukázalo jako nechráněné.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Důvodů je celá řada

Už žádná mírumilovnost a bezbrannost

Po těchto incidentech severská země opustila od pacifistického směřování a začala budovat armádu. Švédsko se vrádilo ke konceptu studenoválečné Totální obrany, která zahrnuje:

  • Armádu
  • Společnost

Švédsko bylo totiž během studené války nejvíce militarizovanou zemí západní Evropy. V roce 2018 obnovilo povinnou vojenskou službu a současně švédská armáda odstartovala rozsáhlé vojenské manévry. V současné době ministr obrany Peter Hultqvist oznámil navýšení vojenského rozpočtu v období let 2021 – 2025 až o 40%. Švédsko už nehodlá patřit mezi země, které se nechají ohrožovat ruskou armádou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články