Video: ruský tank T-72B3 dokáže zničit M1 Abrams, a to jedinou ranou

Tanky M1 Abrams jsou všeobecně mnohem lepší než sovětské nebo ruské protějšky T-72, i když jsou modernizované. A přesto nemusí souboj vždy vyhrát.

Ruský tank T-72B3 i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Když Američané v roce 1991 zaútočili s tanky M1 Abrams na irácká vojska okupující Kuvajt, zdálo se, že je rozdíl mezi jejich a iráckými obrněnci sovětské nebo čínské konstrukce (včetně T-72) propastný. Irácké tanky podléhaly jeden za druhým, a americkým v podstatě nedokázaly ublížit, o čemž jsme také na ArmádnímZpravodaji psali. U mnoha lidí proto panuje přesvědčení, že sovětské ani ruské tanky T-72 nemohou dodnes ty americké zničit. Opak je však pravdou, ačkoliv je to pro ně obtížné a M1 Abrams má v mnoha směrech navrch.

Abrams padl po první ráně z T-72B3

Na otázku, zda se může ruský tank T-72 postavit americkému M1 Abrams, dle všeho odpovídá video pod tímto článkem. Není sice příliš jasné, ale má ukazovat souboj mezi tankem T-72B3, což je významně modernizovaná verze tanku T-72B, a americkým tankem, pravděpodobně typu M1A1 Abrams. Osádce ruského stroje se ten americký podařilo zničit jedinou ranou, uvádí MilitaryWatchMagazine, a záznam nejspíše pochází od osádky ruského tanku.

M1 Abrams, hlavní bojový tank tank iZdroj fotografie: Public Domain
M1 Abrams, hlavní bojový tank tank

Tanky Abrams jsou přitom považované za jedny z nejlépe chráněných na světě. ArmyRecognition uvádí, že jejich trup a věž jsou vyrobené z pokročilé konstrukce pancíře podobné pancéřování Chobham, které vzniklo ve Velké Británii, ale přesné parametry jsou utajované. Americké tanky mívají i vnitřní pancéřování z ochuzeného uranu, ale pouze ty ve výzbroji amerických ozbrojených sil. V tomto případě se jedná o tank bez této dodatečné ochrany, což ho mohlo oslabit. M1A1 navíc není ta nejmodernější verze, ale to samé platí o T-72B3.

T-72B3 má munici z ochuzeného uranu

Ruský tank T-72B3 je běžně vybaven kanonem 2A45M-5 ráže 125 milimetrů. WeaponSystems k tomu uvádí, že má větší přesnost než předchozí generace a je schopen střílet moderní protitankové projektily, tedy např. Svinec s penetrátorem z ochuzeného uranu, případně řízené tankové střely 9K119 Refleks. Jeho síla a přesnost je tak mnohem vyšší než v případě kanonů na tancích T-72 v Iráku. Sice nejspíše nedosahuje vlastností západních protějšků, ale rozhodně jde o silnou a nebezpečnou zbraň, což ostatně dokazuje i ono video.

Ruský tank T-90

Modernizované ruské tanky T-72B3 a T-90M jsou lepší než ukrajinské, ale na Leopard nebo Abrams nestačí, i když mají munici Svinec

Záběry také ukazují, že osádka tanku M1A1 Abrams nejspíše o svém soupeři nevěděla a zásah přišel z boku. Tam je pancéřování každého tanku mnohem slabší než to v přední části, a šance na zničení je tak mnohem větší. Zachycené záběry sice nic nemění na lepších schopnostech západních tanků ani na jejich větší síle proti sovětským nebo ruským protějškům, ale ukazují, že při dobré taktice, umění a štěstí není síla tanku vždy rozhodující.

Zničení tanku M1 Abrams ruským tankem T-72B3

Jak je možné, že se Abrams dostal do tak nevýhodné pozice?

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články