Video: útok termobarickým granátem do motoru ruského tanku T-90M nemůže skončit jinak než naprostou devastací

Drony jsou účinnou zbraní i proti nejmodernějším tankům, ačkoliv ne vždy musí stačit na jeho úplné zničení jeden jediný. Dílo tak musí někdy dokonat druhý.

Zničený ruský T-90M i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creactive Commons / CC BY
                   

Útoky drony sebevražednými, ale i klasickými upravenými tak, aby mohly svrhávat různé granáty, se na Ukrajině opakovaně ukazují jako mimořádně účinné. Dokáží se s přehledem postarat i o nejmodernější ruský tank v aktivní službě, tedy o T-90M Proryv-3, a to dokonce za situace, kdy pohybuje. Někdy ale může být někdy k jeho definitivnímu zničení potřeba vícero útoků, aby z něj nakonec zbyla jenom hromada nadále nepoužitelného šrotu.

Skvělý úder na nechráněnou část tanku

Jeden z útoků zachycuje hned několik videí na sociálních sítích, a jedno je i pod tímto článkem. Ukazuje tank T-90M jedoucí po cestě, když jej zasáhne údajně sebevražedný dron – ze záběrů není zřejmé, jak k tomu došlo, ale tank se podařilo ukrajinským vojákům trefit do prostoru motoru. Jednalo se o perfektní úder, neboť je tento typ tanku na mnoha místech pokrytý reaktivním pancířem Relikt. Útok sebevražedným dronem by běžně s velkou pravděpodobností zastavil, ale v prostoru motoru (bohužel pro něj) žádný není.

Ruský hlavní bojový tank T-90-M

Co je známo o nejlepším sériovém ruském tanku T-90M Proryv-3, který si dokáže poradit i s tanky jako Leopard 2 a Challenger 2

Osádka dokázala s poškozeným tankem, za nímž se táhla oblaka dýmu, ještě několik desítek metrů ujet, ale nakonec se zastavil. Osádce se přitom nic nestalo, na záběrech je vidět, jak z něj unikla do bezpečí. Stroj ale nebyl, tedy až na motor, poškozen definitivně. Jelikož se ale jedná o tank s dělem ráže 125 milimetrů a velmi dobrým nočním viděním nebo řízením palby, rozhodli se ukrajinští vojáci, že dílo dokonají a pošlou ho na věčnost.

Termobarický granát do motoru může zabrat

Další videa na sociálních sítích zase ukazují útok na tank ze pomoci upraveného dronu, který umí svrhávat různé typy granátů. V takovém případě použili útočníci ukrajinský termobarický granát RGT-27S2 určený hlavně k ničení živé síly, např. v zákopech a nepancéřovaných vozidel, neboť vytváří oblak hořícího aerosolu. Operátor dronu se granátem opět trefil do poškozeného a otevřeného krytu motoru, takže hořlavina nejspíše snadno pronikla do nitra stroje.

Je totiž vidět, že odlétla věž, takže plameny musely proniknout do prostoru osádky a odpálit munici v karuselovém automatickém nabíječi. Takto zneškodněný stroj je definitivně zničený; ale pokud by ho Ukrajinci „nedorazili“, hrozilo by, že pro něj Rusové přijedou s nějakým vyprošťovacím vozidlem, odtáhnou ho, opraví a opětovně nasadí.

Jak mohou drony nejlépe útočit na tanky?

Zdroj: DefenceBlog
Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články