Video: test ukázal, co všechno dokáže zastavit obyčejné sklo v okně. Některé předměty překvapily, jiné naopak zklamaly

Na sociálních sítích lidí testují odolnost různých věcí. Tabulky skla se zdají být křehké, ale neznamená to, že by skrze ně prošlo naprosto vše.

Žena lovec, lukostřelec i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Schovat se před střelbou nějaké zbraně za tabulku běžného skla by nejspíše nikoho nenapadlo, protože by se logicky obával, že ji projektil z pistole nebo pušky prostřelí. Jenomže moderní zbraně v tomto směru zdaleka nejsou jedinou hrozbou; skupina How Ridiculous na svém kanálu otestovala, co vlastně takové okenní tabulky skla vydrží. Vystavila je dopadu různých předmětů a střílela do nich například lukem. Výsledky možná překvapí, sklo je totiž někdy kupodivu odolné.

Koule z těžkého kovu asi nepřekvapí

Jako neobyčejně účinné se ukázaly kovové koule, což ale žádné překvapení není. Třeba ocelová koule přitom prolétla deseti tabulkami skla jakoby před ní téměř nestála žádná překážka, a ještě se hlasitě odrazila od zdi za nimi. Podobně si vedla i koule na pétanque, ale tu sklo alespoň dokázalo znatelněji zpomalit. Problém však měla chodníková dlažba, poslední tabulku skla nerozbila.

Rozbité sklo iZdroj fotografie: Pxhere

Nepřekvapí asi totální propadáky, jako třeba balónek naplněný vodou, hlávkový salát nebo míček na stolní tenis. Takové předměty neměly šanci, podobně jako smažené kuřecí paličky. Třeba zmrzlá voda v balonku pak prošla jenom jednou tabulkou skla a druhá ji již zastavila, což možná dává šanci oknům s více skly proti sněhovým koulím s příměsí ledu. Jednou tabulkou pak prošel ananas a jen o něco úspěšnější byl třeba kokosový ořech.

Při testování se předměty i odrážely

Jako velký nesmysl se jeví použít proti okennímu sklu vidle. Když je členové How Ridiculous proti skleněným tabulkám mrštili, první z nich dokázaly prorazit, což asi nebude vzhledem k velikosti a hmotnosti nástroje překvapující. Ale po dopadu se vidle odrazily zpět a stal se z nich nebezpečný předmět, protože málem zranily člena týmu. Podobně se pak zachoval i míček na kriket, který sklo rozbil a odrazil se zpět.

Otázkou pak zůstává, jak si mohl proti sklu vést šíp vystřelený ze silného luku. Podobné zbraně se speciálním kovovým ostřím dokázaly ve středověku prorazit i silnou zbroj rytířů, ačkoli častěji je spíše zranily než zabily. I sklo se kupodivu ukázalo jako docela dobrá ochrana. Šíp prorazil tři tabulky a pak již neměl energii pokračovat dál, na druhou stranu se jedná o reflexní luk se zjevně průměrnou nátahovou silou; třeba kladkové jsou mnohem silnější a třeba lovecká kuše prostřelí i dveře auta.

Co byste chtěli ještě proti tabulkám skla ozkoušet?

Zdroj: TechInsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články