Američané jsou v jednání s Tchaj-wanem o výrobě některých zbraní na ostrově. Zbrojovky v USA jsou zcela přetíženy

Konstrukce moderních zbrojních systémů je komplikovaná a zabírá čas. Po řadě let bez velkého konfliktu jsou kapacity vojenskoprůmyslového komplexu velmi omezeny.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Čínské republiky / Public Domain
                   

Tchajwanské firmy by mohly v blízké době začít vyrábět některé moderní americké zbraně. Případně produkovat řadu dílů, jež by s jejich výrobou pomohly. Již nějakou dobu o této možnosti údajně jednají představitelé obou zemí. Tchaj-wan zvýšené dodávky moderních zbraní nutně potřebuje, aby dokázal odradit komunistickou Čínu, která ho považuje za svoji součást, od myšlenek na invazi. Bohužel americké zbrojovky nejsou v současnosti schopny jeho požadavkům vyhovět.

Objednané dodávky dlouhodobě váznou

Problém se táhne již od roku 2019, kdy přišla epidemie nemoci Covid-19, která měla dopady i na různé průmyslové sektory, včetně toho zbrojního. Americká administrativa povolila dodávky různých zbrojních systémů na ostrov, ten si je objednal a má ně na připravené peníze. Ovšem objednávky se začaly zdržovat. Problém se prohloubil letos, když začala válka na Ukrajině. Akutní požadavky na pomoc z fronty zbrojovky doslova zahltily.

Tchaj-wan přitom v mnoha případech chce zbraně, které jsou prioritou na Ukrajině. Armáda má například objednány známé raketomety HIMARS a dostatek munice pro ně. Ovšem právě ty jsou prioritou i pro Ukrajince. Navíc systém po jeho zjevných úspěších začali požadovat i další američtí spojenci. Třeba Polsko jich chtělo plných 500, ale nakonec muselo objednat část raketometů jihokorejských, protože americké nejsou dostupné. Týká se to i protiletadlových systémů MANPADS nebo protilodních raket Harpoon.

Na rozdíl od jiných zemí s výjimkou Ukrajiny však nemá Tchaj-wan možnost pár let počkat, až se situace uklidní. Někteří analytici dokonce tvrdí, že by se Čína o invazi mohla pokusit možná již příští rok, i když většina odhaduje, že připravena by mohla být kolem roku 2027, což je velmi krátká doba. Navíc kvůli válce na Ukrajině se snížily i vlastní americké zásoby některých zbraní a munice. Nebylo by tedy snadné je na ostrov nějak rychle dodat, pokud by se komunistická velmoc chystala na invazi.

iZdroj fotografie: North Carolina National Guard / Flick / CC BY-ND
M142 HIMARS

Zbrojovky v minulosti pomáhaly

Spolupráce amerických a tchajwanských zbrojovek není novinkou. Firmy z USA například v minulosti pomáhaly vyvinout místní protilodní střely Hsiung Feng II a III. To umožnilo Američanům zachovat zdání, že na ostrov moderní zbraně nedodávají, ale přitom mu je pomáhali vyrobit. Přenesení části technologií na Tchaj-wan by mohla tedy být cesta, jak mu významně pomoci a doplnit zásoby zbraní jak na ostrově, tak v USA. Doufat nelze, ani v pomoc evropských spojenců, i jejich zbrojovky nyní nestíhají.

Odradit Čínu od útoku na Tchaj-wan je přitom v zájmu většiny světa, protože ačkoli jde o malou zemi, má nesmírný význam pro světovou ekonomiku. Produkuje totiž 80 až 90 % moderních polovodičů, na kterých je dnes svět závislý. Výpadek, způsobený válkou na Tchaj-wanu, by měl nedozírné globální hospodářské dopady. V podstatě by se bez nich neobešel průmysl vyrábějící moderní elektroniku, automobily a samozřejmě i samotné zbraně.

Jak hodnotíte plány na poskytnutí výrobních technologií Tchaj-wanu?

Zdroj: TheDrive
Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články