Teroristé střílejí civilisty na izraelských ulicích. Během dubnového ramadánu může útoků ještě přibývat

Někteří radikální muslimové považují stát Izrael za svého úhlavního nepřítele. Jsou ochotni při útocích na židy i zemřít, bez skrupulí zabíjejí civilisty.

i Zdroj fotografie: Israel Police / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Izraelské bezpečnostní síly jsou ve stavu nejvyšší pohotovosti. Za poslední týden spáchali teroristé v zemi několik útoků, při kterých zahynulo již 11 lidí. Používají k tomu jednoduchou taktiku. Na některém rušném místě začnou střílet nebo vytáhnou nůž a bodají do kolemjdoucích. I když je policisté nebo vojáci velmi rychle zlikvidují, většinou stačí několik lidí zabít či zranit.

Při projížděním městem střílel kolemjdoucí

Například 29. března bylo poblíž Tel Avivu zabito pět lidí. Terorista útočil konkrétně ve městech Bnei Brak a Ramat Gan. Podle svědků při projíždění prostě pálil na kolemjdoucí. Nakonec ho zabili izraelští policisté. Podle některých informací byl útočník spojený s Palestincem, který v minulosti strávil několik let v izraelském vězení.

During the latest terrorist attack in Bnei Brak, Israel, Magen David Adom nearly lost one of its own amid the shooting….

Zveřejnil(a) American Friends of Magen David Adom dne Středa 30. března 2022

Vůdce palestinské samosprávy Mahmúd Abbás útoky odsoudil. Podle něho zabíjení povede jen ke zhoršování situace a k nestabilitě, tedy k přesnému opaku toho, oč usilují obě strany na politické úrovni. Ovšem to je jen část názoru ze strany Palestinců, která zaznívá. Při útoku 27. března byli zabiti dva izraelští policisté. Ke střelbě se přihlásil Islámský stát. Reakce schvalující útok přišly od palestinského hnutí Hamás, skupiny Islámský džihád nebo Hizballáhu, který je podporovaný Íránem.

Jedná se o osvědčenou taktiku islámských radikálních organizací, kterým na nějakém míru v oblasti Blízkého východu absolutně nezáleží. Naopak, Hamás značnou část prostředků čerpá z humanitární pomoci zahraničních donorů, která však není vůbec kontrolována. Peníze jsou často používány pro financování teroristických útoků či výrobu raket krátkého dosahu, která je v pásmu Gazy poměrně značně manufakturně rozšířená.

Izrael jedná s arabskými zeměmi

Týden před tím jiný stoupenec Islámského státu nožem zabil čtyři lidi ve městě Beersheba na jihu Izraele. Země se přitom snaží napětí zmírnit a jedná i s vlivnými arabskými státy. Izraelský ministr zahraničí se setkal s ministry zahraničí čtyř arabských zemí. Později pak ministr obrany Benny Gantz jednal i s jordánským králem Abdalláhem II.

Izrael chce zmírnit možnou eskalaci násilí, se kterým má zkušenosti z loňského ramadánu. Ten začíná 2. dubna a země by nechtěla, aby se situace opakovala. Před hrozbou násilí varovalo například i německé ministerstvo zahraničí. Jordánský král proto požádal Izrael, aby Arabům umožnil nerušenou možnost modlení se v mešitě Al-Aksá na Chrámové hoře v Jeruzalémě. Ta je svatým místem jak pro židy, tak muslimy a často je záminkou k rozpoutání násilí.

Židovský stát je často terčem kritiky za odvetná opatření vůči Palestincům na Západním břehu Jordánu. Světové agentury jsou k Izraeli málokdy milosrdné a tvrdě kritizují ztráty na životech mezi civilním obyvatelstvem Palestinců. Zde se ovšem opět jedná o názorný příklad toho, jak arabské teroristické organizace situaci beztrestně vyvolávají a Izrael se ve většině případů pouze brání. Hamás ukazuje to, jak Palestinci chtějí problémy řešit mírovým způsobem.

Jak moc bezpečné je podle vás v době vyššího napětí jezdit do Izraele?

Zdroj: TheDefensePost

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články