Teroristické skupiny mají v Afghánistánu, který je ovládán Tálibánem, volné pole. Jejich aktivity se ale soustředí hlavně do Afriky

Pod vládou Tálibánu byl Afghánistán místem, kde trénovalo mnoho teroristů útoky proti svým cílům. Odborníci se obávají možného návratu této praxe.

i Zdroj fotografie: Uživatel isafmedia / Creative Commons / CC BY
                   

Vítězství Tálibánu v Afghánistánu z léta minulého roku může znamenat hrozbu pro růst mezinárodního terorismu. Upozorňují na to odborníci ve zprávě vypracované pro OSN, která byla zveřejněna na začátku února. Teroristé podle nich opět mohou v Afghánistánu najít zázemí, podobně jako tomu bylo před rokem 2001. Jejich členové tam mají údajně velkou svobodu.

Teroristické základny prozatím nepřibývají

Tálibán po převzetí moci v zemi slíbil, že neumožní teroristickým skupinám si z Afghánistánu udělat svoji základnu. Zatím nejsou nějaké vážné poznatky o růstu výcvikových táborů pro teroristy. Avšak zároveň Tálibán proti členům těchto skupin nijak nepostupuje a ti si mohou vykonávat své aktivity.

iZdroj fotografie: Hamid Mir / Creative Commons / CC BY-SA
Ajman az-Zaváhirí

Například Al-Káida Tálibánu pogratulovala k převzetí moci a poté se stáhla do ústraní. Nejspíše, aby na hnutí nepřitahovala pozornost. Navíc se potýká se ztrátami z řad svého nejvyššího velení a vůdce Ajman az-Zaváhirí je údajně nemocen. Ale domů do Afghánistánu se měl vrátit třeba Amin Muhammad ul-Haq Saam Khan, který koordinoval bezpečnost bin Ládina.

Radikální skupina, proti které Tálibán vystupuje, je Islámský stát. Ten může mít v Afghánistánu i několik tisíc bojovníků, část se jich dostala na svobodu po otevření vězení. Islámský stát stál ale za několika pumovými útoky, například u kábulského letiště a dalšími. Bojovníci Tálibánu se jej proto snaží vymýtit. Podle některých zpráv si při tom často počínají velmi tvrdě.

Sahel je největší problém

Největším ohniskem radikálů je nyní Afrika, především oblast Sahelu. Zde se projevují hlavně skupiny napojené na Al-Káidu a Islámský stát. Mnohé vlády států v oblasti jsou slabé a nemají rozsáhlá území pod svojí kontrolou. V oblasti působí i zahraniční jednotky, ale například Francie a další státy se rozhodly stáhnout z Mali.

Islámský stát je podle expertní skupiny stále aktivní i na území Iráku a Sýrie. Zde byl sice poražen, ale to neznamená jeho definitivní konec. Působí především v odlehlých venkovských oblastech a odhaduje se, že může disponovat až 10 tisíci bojovníků. I když třeba vůdce ISIS byl při operaci v Sýrii v letošním roce zabit.

iZdroj fotografie: Uživatel Magharebia / Creative Commons / CC BY
Tuaregský bojovník Al-Káidy

Pozitivní jsou naopak zprávy z jihovýchodní Asie, především z Indonésie a Filipín. Druhá země se před několika lety potýkala s ISIS, známé bylo několikaměsíční obsazení města Marawi. Oba státy ale hlásí úspěchy v ofenzivě proti radikálním skupinám a zdá se, že jejich činnost se zde do velké míry podařilo pacifikovat.

Talibán v Afghánistánu čelí po převzetí moci obrovskému množství potíží a potřebuje pomoc v konsolidaci státní zprávy. Příliš se mu nehodí velká aktivita teroristických skupin na jeho území, a tak je minimálně navenek nepodporuje, aby nečelil ještě většímu tlaku západu, který mu zablokoval přístup k zahraničním účtům země. Jeho tažení proti IS je nutnost, ale i úlitba západním demokraciím.

Jak velké je riziko, že v Afghánistánu začnou působit protizápadní teroristé?

Zdroj: Alarabiya

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články