Poslední test americké hypersonické střely opět selhal. USA se tak zatím marně snaží dohnat své velké konkurenty, Rusko a Čínu

Americké letectvo přesto stále počítá s tím, že bude do konce příštího roku hotová. Američané dohánějí hypersonický náskok Číny a Ruska.

i Zdroj fotografie: U.S. Air Force / Public Domain
                   

Další test hypersonické rakety AGM-183 ARRW, kterou by mělo být v budoucnu vyzbrojeno americké letectvo, skončil neúspěchem. Motor, který měl střelu pohánět, se nezažehl. Nejde o první selhání této rakety vyvíjené společností Lockheed Martin. Na výrobu hypersonických zbraní ozbrojené síly USA spěchají, protože je v nich předehnala jak Čína, tak Rusko.

Raketa měla startovat z B-52

Poslední test se uskutečnil 28. července na střelnici Point Mugi Sea jižně od Kalifornie. Raketa byla připevněná k bombardéru B-52. V okamžiku, kdy měla zažehnout motor, něco selhalo a neodstartovala. Týden po neúspěšném testu generál letectva Heath A. Collins přiznal, že stále neznají přesné příčiny závady. Odborníci letectva a výrobce na jejím identifikování ale intenzivně pracují.

Nejde o první selhání střely, na kterou jako hypersonickou zbraň letectvo vsadilo. Na začátku roku 2020 letectvo upřednostnilo AGM-183 ARRW před raketou HCSW a začalo peníze směřovat jen do jednoho programu. Ovšem hypersonická střela selhala i při testu v dubnu letošního roku. Chybu se ale podařilo technikům odhalit a úspěšně odstranit. Test v květnu byl naopak úspěšný.

Rychlý vývoj střely

Colins připustil, že si všichni byli vědomi rizik, jaká přináší zrychlený vývoj hypersonických střel. Kdyby prý postupovali tradičními kroky, nebylo by letectvo s raketou tak daleko jako nyní. Důležité proto je, aby specialisté co nejdříve identifikovali chybu, odstranili ji a testování se mohlo obnovit. K tomu, aby vývoj pokročil dále, jsou prý nutné minimálně dva úspěšné testy za sebou. Každopádně letectvo stále ve svých plánech počítá s nákupem prvních 12 střel do konce příštího roku.

iZdroj fotografie: U.S. Air Force / Public Domain
B-1B Lancer

Vývoj rakety začal teprve v srpnu roku 2018. Podle dostupných informací by střela měla létat rychlostí minimálně Mach 7. Počítá se s tím, že by ji měly odpalovat bombardéry B-52 a B-1B. Druhý z nich mí být ponechán ve službě především jako platforma na odpadl AGM-183. Vyloučeno není, že rakety budou nosit i letouny F-15. Otázkou samozřejmě zůstává, jak by se letectvo zachovalo, pokud by selhaly i další testy.

Zdroj: AirForceMag, DefenceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Zobrazit další články