Video: protiletadlový ruský systém 9K330 Tor těsně netrefil a podlehl dronu, s nímž jindy udělá krátký proces

Vypálená raketa ho minula, přitom právě ta byla jedinou šancí na záchranu. Ne vždy za to ale může obsluha, někdy je jenom obrana nad možnosti techniky.

Vozidlo TLAR ruského systému 9K331 Tor i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Moderní bojiště je v posledních letech místem, kde se střetávají různé typy dronů s protivzdušnou obranou. Ty se přitom snaží navzájem ničit, i když bezpilotní letouny hledají i mnoho dalších cílů. Každopádně ale platí, že je dronů podstatně více než protivzdušných systémů, a navíc je lze nesrovnatelně snáze obnovovat. Naopak zbraně jako třeba 9K330 Tor nebo jeho modernější verze jsou velice cenné, každá ztráta hodně bolí a náhrada trvá i měsíce. Jeho souboj, kdy těsně minul dron, ukazuje video na YouTube od Ukrainian Military YouTube.

Střela explodovala a dron nezničila

Typický souboj dronu, v tomto případě konkrétně Warmate 3.0 původem z Polska, a ruského systému Tor, lze pozorovat na videu pod článkem. Poté, co průzkum – pravděpodobně dronový – velmi ceněný a silný systém Tor objevil, byl na jeho zničení vyslán sebevražedný Warmate. Zdá se ale, že jeho let nebyl nepozorovaný, protože se na něj systém pokusil zaútočit protiletadlovou střelou. Ta ovšem podle všeho explodovala ještě před zásahem, takže se dron oblasti výbuchu vyhnul, a do svého cíle přece jenom narazil.

Polský dron Warmate iZdroj fotografie: Michał Derela / Creative Commos / CC BY-SA
Polský dron Warmate

Je to ale i trochu paradox, neboť je Tor v ničení dronů, ale nejenom těch, často velmi úspěšný, a je tedy otázkou, co se přesně stalo. Tech-Wp se domnívá, že radar ruského systému spatřil útočící dron až příliš pozdě – jeho střely totiž mají nějakou minimální vzdálenost, aby byly účinné, jinak je výsledek nejistý. U starší verze Tor jsou to konkrétně 2 km, u novější Tor-M1 pak 1,5 km, uvádí ArmyRecognition. Dron byl tedy nejspíše blíže, a proto byla střela neúčinná, ačkoliv je také možností, že se systém netrefil nebo byla vypálená raketa vadná.

Tor dokáže fungovat autonomně

Tor je systém krátkého dosahu a určen je k ničení letadel, dronů, vrtulníků a různých druhů střel. Umístěn je na pásovém podvozku, a podle verze má 8 nebo 16 střel, které zvládají dle typu zasahovat cíle do vzdálenosti až 12 km a výšky 6 až 10 km. Výhodou je, že systém dokáže střely odpalovat i za pohybu a umí fungovat autonomně, ačkoliv má 3člennou obsluhu. Takže poté, co jeho radar zachytí cíl, může střelu odpálit za 5 až 8 sekund.

Warmate 3.0 je potom dron z polské rodiny Warmate, ale jedná se o vylepšenou verzi, uvádí Wikipedie. Ta má radiový dosah 30 kilometrů, i když pokud si ho budou operátoři předávat, zvládne až 80 kilometrů. Ve vzduchu vydrží 70 minut a letí maximální rychlostí 150 km/h, které dosahuje při útoku. Vyniká přitom velmi dobrou manévrovatelností a nese hlavici o hmotnosti 1,4 kg, takže proti slabě chráněným cílům, jako je systém Tor, více než dostačuje.

Souboj systému Tor a dronu Warmate 3.0

Co se podle vás stalo, že dron přežil útok protiletadlovou střelou?

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články