Tři mobilní týmy očkují důchodce na Hradecku

Tři mobilní týmy vyslala hradecká Fakulta vojenského zdravotnictví Univerzity obrany k očkování klientů sociálních center na Hradecku. Očkování začalo v úterý 12. ledna. Během prvního dne vojáci naočkovali 182 lidí. Univerzita obrany tak doplnila čtyři očkovací týmy, které fungují o víkendech celý den a v týdnu odpoledne.

i Zdroj fotografie: Pixabay.com
                   

Očkování probíhalo i ve zbylých dnech v týdnu. Tříčlenné týmy navštívily domovy důchodců a sociální centra na Hradecku. Týmy ve složení lékař, zdravotní sestra a administrativní pracovník navštívili centra jako:

  • Domov důchodců v Biřičkách,
  • SeneCure SocialCentrum v Hradci Králové.

Projekt zaštiťuje Roman Chlíbek. Vedoucí katedry epidemiologie Fakulty vojenského zdravotnictví Hradec Králové a předseda České vakcinologické společnosti se přímo na očkování sám podílí. Chlíbek uvádí, že s očkováním pokračují i v následujících lednových týdnech.

iZdroj fotografie: Pixabay.com

Pozitivní přístup na všech stranách

Samotné očkování vnímají pozitivně jak klienti a personál sociálních center, tak i jednotliví lékaři a zdravotní sestry. Očkování nepoznamenaly žádné organizační problémy. Stejně tak se celé akci vyhnuly i zdravotní problémy očkovaných klientů. 

Samotná aplikace podle všech zúčastněných zabírá o poznání méně času, než původně počítali. Rozmrazená vakcína, která se uchovává v -70 °C, má trvanlivost pouhých 6 hodin. K tomuto limitu se ale týmy Univerzity obrany ani zdaleka nepřiblíží.

iZdroj fotografie: Pixabay.com

Očkování je pro klienty cesta k běžnému životu

S pozitivním přístupem jednotlivých klientů se podle Chlíbka setkávají jednotlivé týmy především díky možnému návratu do běžného režimu. Pro klienty domovů důchodců a sociálních center je očkování cesta k opětovným návštěvám příbuzných a známých.

Ředitelka domova důchodců Daniela Lusková odhaduje, že do konce března proočkují 95 % klientů a 70 % personálu a zaměstnanců. Ve svém domově důchodců má přitom 340 klientů, o které se stará zhruba 240 zaměstnanců.

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články