Video: vzdát se dávalo trojici Rusů větší smysl, než bojovat; Ukrajinci dostali i nepoškozené BVP. Kapitulace ale nejde vždy „podle plánu“

Přežít neznamená v každém případě zabít nepřítele, někdy je lepším řešením kapitulace. Zejména v momentě, kdy vojáci nemohou postoupit ani ustoupit.

Zajetí ruského vojáka na Ukrajině i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Je známo mnoho případů, kdy se ruští vojáci během války na Ukrajině opakovaně ukrajinským jednotkám raději vzdali, než aby pokračovali v boji. Ke stejným scénářům ale dochází i na druhé straně, kde dokonce Wagnerovci přemlouvali zajaté Ukrajince, aby za ně bojovali proti své vlasti. Vzdát se je pro vojáky často jedinou možností, jak přežít krutý boj, uniknout z bezvýchodné situace, nebo třeba krutému zacházení (federace má mj. tzv. protiústupové jednotky, které střílí vlastní). Smysl to dávalo třeba trojici ruských vojáků, načež se dojeli vzdát a předat i BVP.

Na kapitulaci se vojáci předem domluvili

Jak takové zajetí může probíhat, ukazuje video z podzimu roku 2022, kdy ukrajinští a ruští vojáci sváděli boje o oblast kolem Chersonu, a útočící armáda se z ní nakonec stáhla. Některé jednotky tam byly dlouhodobě bez dostatečných zásob a velení, a tak se dobrovolně vzdávaly. To byl i případ trojice Rusů ve BMP-1; kapitulace byla s protistranou předem domluvena, nejednalo se o sporadické rozhodnutí. Na místo pak skupina dorazila s vozidlem a bílou vlajkou.

Možná překvapí, že takové zajetí neprobíhá až trochu přátelsky, ale pro vojáky to ve skutečnosti představuje jeden z nejobtížnějších a velmi stresujících úkolů. V armádách je procedura tvrdě trénována a nevyplatí se od ní odchylovat. Důležité je mít oblast neustále zajištěnou, nemít v palebném poli své spolubojovníky, vzdávající vojáky sledovat a reagovat na to, co dělají. Naopak vzdávající se vojáci by měli na slovo poslouchat pokyny, nedělat prudké a neočekávané pohyby, aby nevyprovokovali nějakou nechtěnou reakci.

Captured russian soldiers by our heroes.

PLEASE SHARE

Support Us:-
Patreon.com/leaksbattle
buymeacoffee.com/battleleaks
Buy Anything:- https://amzn.to/3szvG3v

Zveřejnil(a) BL Media Ukraine dne Sobota 16. července 2022

Na přiloženém videu níže probíhá akce téměř předpisově. Když dorazí ruské BVP, nejprve z něj vylezou dva vojáci s rukama nad hlavou, a podle pokynů si lehají na zem – Ukrajinci se naopak během celé doby navzájem kryjí. Později z vozidla vyleze i řidič, který rovněž končí na zemi. Následně jsou zajatci prohledáni a zajištěni, a prohlídkou jistě prošlo i vozidlo. Důležité bylo zajistit zbraně, případně nebezpečné věci nebo materiály sloužící ke zpravodajským účelům.

Jindy vypukla při kapitulaci Rusů střelba

Ne vždy musí kapitulace vojáků skončit dobře. Známý je případ z Makijivky v Luhanské oblasti, kde se na začátku listopadu 2022 rozhodlo vzdát minimálně 11 ruských vojáků. Podle všeho ale nakonec jeden z nich začal střílet a Ukrajinci na incident reagovali palbou. Vzniklá videa pak ukázala minimálně 11 mrtvých Rusů, což někteří nazvali popravou; zemřít totiž měly i jedinci, kteří „nic nezkoušeli“. Obě strany se doteď obviňují, kdo za incident vlastně může, ale právě takové situace ukazují, jak je procedura složitá.

Ukrajinci například přišli s nápadem, jak podobné případy eliminovat, a sice že se Rusové mohou vzdát dronu. Stačí, aby zavolali na speciální linku, domluvili si místo střetnutí s dronem, a ten je poté odvede na místo kapitulace. Výhodou je, že ukrajinští vojáci mohou ruské bojovníky celou dobu kontrolovat a předejít tak nepříjemnému překvapení. I pro ruské jednotky je to nicméně někdy risk, zejména pokud jsou na dosah v úvodu zmíněným útvarům, které dezertéry nebo ustupující vojáky nemilosrdně střílí.

Kapitulace ruských vojáků s BMP-1

Kolik vojáků už se mohlo na Ukrajině vzdát?

Zdroj: TheTelegraph
Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články