Turecko má vlastní balistickou raketu Tayfun, doletí i přes 500 km a může být základem pro raketu s dosahem 2 500 km

Turecko mohutně zbrojí a zařadilo do svého arzenálu mj. balistickou raketu Tayfun. Je to ale pouze začátek, časem se může vyrovnat i mnohem silnějším zemím.

Balistická raketa i Zdroj fotografie: Kelly Michals / Creative Commons / CC BY-NC
                   

Mnohé země na Blízkém východě vlastnily nebo stále vlastní balistické střely různých sovětských konstrukcí (např. Scud), ale v poslední době stále častěji vyvíjí systémy domácí konstrukce. Asi nejdále je s nimi Írán, který má velký arzenál balistických raket, ale pozadu nezůstává ani Turecko a netají se velikými ambicemi. V současné době je jeho nová střela Tayfun schopna zasahovat cíle na vzdálenost větší než 500 kilometrů; má to být ale pouze začátek.

Menší Bora-1 má vysokou přesnost

S vývojem vlastních balistických raket začalo Turecko již dříve, a od roku 2018 má ve výzbroji taktické balistické rakety Bora-1. Jde o výrobek turecké společnosti Roketsan s dosahem až 280 kilometrů, raketa má přitom délku 8 metrů a hmotnost 2,5 tuny, a je schopna nést hlavici o hmotnosti 470 kilogramů. Naváděna je za pomoci GPS, její přesnost je pak udávána na 10 metrů. Ale Roketsan avizoval i vývoj střely Bora-2 s delším doletem.

V květnu 2023 ke všemu výrobce odpálil rakety Tayfun, ale není zcela jisté, zda šlo o avizovanou Bora-2; je to však velmi pravděpodobné. Podle dostupných údajů zasáhla střela stanovený cíl ve vzdálenosti 560 kilometrů, což znamená, že mají turecké střely nyní dvojnásobný dosah. Bližší údaje o tom, jak veliká je nová turecká zbraň nebo jakou je schopna nést hlavici, země zatím nezveřejnila. Podle všeho je pak na kolovém podvozku se 2 raketami.

Cílem jsou rakety středního doletu

Turecko se netají záměrem jít s vývojem dále, před několika lety dokonce oznámilo, že se bude pokoušet o střely s dosahem 2 500 kilometrů, i když neupřesnilo, jestli půjde o střelu balistickou nebo řízenou; možné je totiž obojí. Pokud by se jednalo o balistickou raketu, spadala by do kategorie střel středního dosahu – v oblasti Blízkého východu by se tak Turecko vyrovnalo ambicióznímu íránskému programu.

Velký otazník ale visí nad důvody Turecka pro vývoj takové zbraně, země je obvykle staví z důvodu odstrašení rivalů. „Země půlměsíce“ však dlouhodobě nemá v oblasti jediného oponenta, proti němuž by zbraň podobného typu mohlo nasadit. Jsou samozřejmě známé jeho napjaté vztahy s Řeckem, ale na druhou stranu je velmi obtížně představitelné, že by si dva členové Severoatlantické aliance hrozili použitím balistických raket.

Odpal rakety Tayfun

Proč Turecko vyvíjí vlastní balistické rakety?

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články