TikTok jako špionážní médium, ruská armáda u ukrajinských hranic je pod drobnohledem

Stačí napsat na sociální síť, že váš milovaný, který slouží jako voják, bude delší dobu pryč, a už jste středem pozornosti „agentů“ CIT – realita ruských sociálních médií.

i Zdroj fotografie: Sergejev Pavel / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V současnosti asi nejdiskutovanější globální téma – krize kolem ukrajinských hranic, dislokace ruských vojsk a vyhrocená rétorika Vladimira Putina. Zájem je tak velký, že civilní osoby přes krátká videa na TikToku sledují a analyzují pohyb ruských vojsk, svou činností vzbuzují velkou pozornost již od roku 2014. Jsou schopni sledovat pohyby vlaků a kombinovat je s přesuny techniky.

CIT je velkým zpravodajským překvapením

Velmi častým tématem diskuzí je prospěšnost sociálních sítí, skupina Zpravodajský tým pro konflikty (CIT) na TikToku je důkazem alespoň dílčí užitečnosti těchto médií. Shromažďují a analyzují informace z veřejně dostupných dat, jako jsou příspěvky na sítích, dostupné satelitní snímky, či dokonce jízdní řády vlaků. Skupina se dala dohromady v roce 2014 během prvních bojů na východní Ukrajině.

Jeden z vůdčích členů skupiny, Kirill Michaljov, pochází z Ruska, ale v současnosti žije na Ukrajině. Říká: „Je to v podstatě banda nezávislých blogerů, kteří suplují výzvědné služby a milují vojenské vybavení.“ Michajlov tvrdí, že skupinu sledují především lidé v Rusku, protože potřebují být o situaci pravdivě informováni, ale čtenáře mají i na západě a překládají své výsledky do angličtiny.

Výsledky práce skupiny byly v posledních měsících široce citovány ve světových médiích, a dokonce byly analyzovány think-thankovou organizací CNA, která výsledky předala americké armádě. Činnost skupiny byla označena za jednu z nejlepších analýz současnosti týkajících se dislokace ruských armádních sil.

Činnost nadšenců ruským úřadům zjevně vadí

Michajlov vysvětlil základní principy činnosti skupiny: „V ideálním případě je každý vlak v Rusku zaznamenán v nějaké centrální databázi, je kontrolován podle obrázků na sociálních sítích. Některé hashtagy TikToku v ruském jazyce jsou plné videí vlaků s odpalovacími raketovými systémy, transportéry a tanky, které tiktokeři vizuálně přiřazují ke stanicím podél tras vlaků.“

Zveřejnil( a) Obrana dne < "https://www.facebook.com/defensionem/photos/a.677876945592776/4433199383393828/?type=3" > Neděle 14. listopadu 2021

CIT analyzuje vojenské insignie, specifické vybavení přepravovaných jednotek či speciálně upravené vagony pro zvláštní techniku. To vše přiřazuje k záznamům jednotlivých vojenských útvarů a v kombinaci s místy, kde byly záznamy pořízeny, určuje umístění jednotlivých částí ruské armády. Využívány jsou i komentáře uživatelů sociálních sítí, stačí jen poznámka o délce nasazení milovaného člena rodiny.

Rusové, na základě činnosti skupiny, začali znepřístupňovat některá data. Omezili přístup k číslům jednotlivých souprav a úplně odstranili údaje o jízdách vlaků přepravujících vojenský náklad. Přístup k dříve dostupným informacím byl znemožněn. To samo o sobě napovídá, jak je CIT úspěšná a ruským úřadům její činnost vadí.

Cítíte se na sociálních sítích bezpečně, nebo máte v tomto ohledu obavy?

Zdroj: abcnews

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Červenka

Zobrazit další články