Ukrajina není proti moderním střelám tak zcela bezbranná. Za den sestřelila rekordní počet raket Kalibr

Řízené rakety jsou zbraní, kterou je možné přesně zničit vytyčené cíle, a to i daleko za frontou. Proto se armády snaží proti takovýmto střelám vybudovat efektivní obranu.

i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Kvůli velkým ztrátám svých letadel při útocích na Ukrajinu, kterých mělo být sestřeleno údajně více než 200, se ruské ozbrojené síly spoléhají na moderní řízené střely. I když dle zpráv jejich zásoby pomalu docházejí, zatím útoky na různá skladiště, dopravní uzly či základny neustávají. Neznamená to, že by Ukrajinci proti těmto sofistikovaným útokům byli bezbranní. V neděli 22. května dokonce ohlásili rekordní počet úspěšných zásahů.

Střely likviduje především letectvo

Ten den se podle ukrajinské strany, jejíž informace si zatím ovšem nelze ověřit, Rusko rozhodlo útočit na cíle pomocí moderních střel Kalibr odpalovaných z vojenských plavidel v Černém moři. Mířily na zařízení u Žitomyru v severní části Ukrajiny, ale všechny nedokázaly dosáhnout svého cíle. Ukrajinské ozbrojené síly sestřelily čtyři z těchto střel, což je rekord v dosavadním průběhu války.

Tři úspěšné zásahy mají mít na svědomí stíhačky ukrajinského letectva, které střely likvidují podobně jako třeba nepřátelská letadla. Poslední Kalibr pak měla z oblohy sundat protiletadlová palba. O den dříve si prý ukrajinské letectvo připsalo dva úspěšné zásahy. Ukrajinská strana tvrdí, že za celou dobu války již takto zlikvidovala 110 střel různého typu. Takovéto ztráty jsou pro ruskou armádu značně nepříjemné, protože podobné střely bývají velmi drahé, jejich výroba je náročná a doplňování u vojenských jednotek pomalé.

Efektivita obrany ukrajinské strany proti těmto křižujícím střelám je nečekaně vysoká. A to svádí k domněnce, že „na vině” je i dokonalá informovanost ukrajinské armády o místu a čase odpálení těchto raket, díky elektronickému průzkumu a sledování prostoru technickými prostředky nejmenovaných zemí bloku NATO. Moderní sledovací a průzkumné elektronické prostředky to dnes zvládají, aniž by byl narušen vzdušný prostor Ruska či Ukrajiny. Je to takové nežádoucí (z hlediska Ruska) nakukování přes plot.

Kalibry se odpalují z lodí, ponorek i letadel

Označení Kalibr neznamená jeden typ střely, ale je společným označením pro více variant těchto ruských modulárních střel s plochou dráhou letu, které bývají odpalovány z lodí nebo ponorek. Existuje i verze, již lze vynést do vzduchu a odpálit zpod letadla. Některé typy slouží jako protilodní střely, jiné mají přesné navádění a používají se k útokům na pozemní cíle. Liší se i velikostí. Jejich hmotnost se pohybuje od 1 300 do 2 300 kilogramů.

Сьогодні 22 травня близько 13:00 ворог завдав ракетного удару по об’єктах інфраструктури Житомирської області….

Zveřejnil(a) Повітряне командування „Центр“ dne Neděle 22. května 2022

Většinou nesou nálož o hmotnosti 400 až 500 kilogramů, což z nich činí velmi ničivou zbraň. Během letu se pohybují podzvukovou rychlostí, proto je mohou bojová letadla zaměřit a sestřelit. V závěrečné fázi letu to může být obtížnější, protože střely mohou zrychlovat na Mach 3, což je více než rychlost všech stíhacích letadel ve výzbroji Ukrajiny. Některé typy mají i schopnost manévrovat.

Ruské rakety odpalované z lodí mají dolet až 2 500 kilometrů, ale vždy záleží na typu. Existuje i Kalibr-M, jehož dolet by měl být 4 500 kilometrů, naopak exportní verze s omezenými schopnostmi většinou zasahují cíle ve vzdálenostech jen 50 až 200 kilometrů. Výrobce střel před nedávnem oznámil, že pracuje na jejich modernizaci. Ta by dle spekulací měla spočívat především ve zvýšené hmotnosti hlavice, až na jednu tunu. Další možností je zvýšená rychlost střel, což by zlepšilo jejich šance proti nepřátelské obraně. Více zde.

Kolik procent odpálených střel podle vás Ukrajina může Rusku sestřelit?

Zdroj: DefenceUa

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články