Rusko pracuje na modernizaci střel Kalibr. Již teď dosahují rychlosti Mach 3 a hlavice obsahují nálož o hmotnosti 500 kg

Střely, které na dlouhou vzdálenost zvládají přesně zasahovat své cíle a vyhýbat se obraně, často dokážou rozvrátit zázemí protivníka a napomoci k vítězství.

i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jednou ze zbraní, kterou Rusko používá při svém útoku proti Ukrajině, jsou střely 3M-54 Kalibr, dříve též Birjóza. Jde o střely s plochou dráhou letu, které jsou primárně odpalovány z lodí a ponorek, i když existuje i varianta pro letadla. V Černém moři jsou podle zpravodajských informací nyní minimálně tři plavidla, která tyto střely mohou odpalovat a poměrně pravidelně tak činí. Od výrobce střel se nyní objevila informace, že pracuje na jejich zdokonalení.

Rakety zničily podnik na opravu techniky

O tom, že Rusko na Ukrajině rakety – střely s plochou dráhou letu Kalibr odpalované z lodí používá, není pochyb. Zaznamenala je nejen ukrajinská strana, ale jejich použití potvrdilo i ruské ministerstvo obrany. Již v druhé polovině března měly střely z lodí zničit například provozy na opravu poškozené vojenské techniky v ukrajinském městě Nezhin. Podle některých zpráv je Rusko nasazuje čím dál častěji.

Šéf společnosti Almaz-Antey Yan Novikov potvrdil, že jejich firma vyrábějící tyto střely, vyvinuté konstrukční kanceláří Novator (OKB-8), pracuje i na jejich modernizaci. Podle něj je to obvyklé, protože konstruktéři běžně pracují na vylepšování schopností zbraní, které jsou ve výrobě. Prohlásil, že výsledkem by měl být výrazně vylepšený letový výkon a zvýšená bojová efektivita. Podle něj tak modernizovaná verze výrazně převýší tu současnou.

iZdroj fotografie: Uživatel Allocer / Creative Commons / CC BY-SA
Maketa rakety Kalibr

Co přesně tím ale myslel, nebylo v ruských médiích konkretizováno. Spekuluje se, že by se mohlo jednat například o zvýšení rychlosti střely a prodloužení jejího doletu. Také je možné, že by mohla mít větší nosnost, u konvenční nálože až jednu tunu výbušnin. Stejně tak by mohla být větší jaderná hlavice, kterou unese. Ovšem není jasné, které ze střel Kalibr by se měla modernizace týkat. Otázkou také zůstává, jak to bude reálné, protože kvůli embargu má Rusko omezený přístup k mnoha technologiím, například nejmodernějším čipům.

Kalibry slouží jako protilodní i proti pozemním cílům

Střely s plochou dráhou letu Kalibr totiž existují již od začátku 90. let a nejedná se o jednu střelu, ale celou „rodinu“ vzájemně konstrukčně příbuzných střel. Jsou verze, které se odpalují z ponorek, pak z lodí a nakonec i z letadel. Některé střely se používají jako protilodní. Jiné zase slouží k zasahování pozemních cílů a mají přesné navádění. Poměrně nenáročným vývojem jim lze přidat vlastnost, aby se daly odpalovat z pozemních stanic. Pak existují exportní verze Club, které mají některé ze schopností omezeny.

Střely mají hmotnost 1 300 až 2 300 kilogramů. Unesou konvenční nálož o hmotnosti 400 až 500 kilogramů. Jsou poháněny raketou na tuhá paliva a proudovým motorem. Na velikosti záleží nejen jejich dolet, ale i rychlost. Při cestě k cíli letí rychlostí podzvukovou na reaktivní motor. Ve finálním útoku mohou dosahovat i rychlosti Mach 3 pomocí raketového stupně a mít schopnost manévrovat, aby se vyhnuly nepřátelské obraně. Tato zbraň, na Západě označovaná SS-N-30A Sagaris, je jednou z nejdůležitějších a nejsmrtonosnějších v ruské armádě.

iZdroj fotografie: Indian Navy / Creative Commons / GODL
Odpal rakety Kalibr z indické lodi

Dosah verzí se může mnohonásobně lišit

Exportní verze označované jako Club mívají většinou dolet od 50 do 200 kilometrů. Ale například střely odpalované z ruských lodí a používané k útokům na pozemní cíle mají být schopné udeřit na cíle až ve vzdálenosti 2 500 kilometrů. Existuje i nová varianta označovaná jako Kalibr-M, která by měla mít dolet až 4 500 kilometrů.

V Rusku tyto střely mohou nést například fregaty tříd Admirál Gorškov, Admirál Grigorovič a Gepard, některé korvety a ponorky například tříd Kilo či Lada. Poprvé byly rakety použity v roce 2015, kdy je ruské lodě odpálily na cíle v Sýrii. Podle všeho se jednalo hlavně o demonstrativní předvedení jejich schopností. Exportní verze zbraní pak mají ve výzbroji například Indie, Alžír nebo Vietnam.

Jak významně je podle vás Rusko schopno modernizovat rakety Kalibr?

Zdroj: BulgarianMilitary

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články