Útoky na Krym nedokáže zastavit ani systém S-400. Přehlédne totiž i ukrajinský dron, který nad ním beztrestně koordinuje útok

NÁZOR: Ruskem okupovaný Krym je jednou ze slabin ruské obrany, lze ho totiž odříznout od zásob a útočit na něj. A zvrátit to nedokáže ani schopný systém S-400.

Ruský systém protivzdušné obrany S-400 i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Chce-li Rusko ochránit nějakou oblast před útoky ze vzduchu, použije k tomu mnohdy cenný systém protivzdušné obrany S-400 považovaný za jeden z nejschopnějších na světě (jistě, na Ukrajině několikrát selhal, ale k ničemu rozhodně není). A pochopitelně ho má i na Krymu, který je častým cílem ukrajinských útoků. Ty jsou přitom stále sofistikovanější a dokáží dnes docela najisto zničit minimálně část tohoto systému a vytvořit tak alespoň dočasně díru v protivzdušné obraně poloostrova, jíž mohou proniknout třeba drony.

S-400 má chránit i před řízenými střelami

Možnosti Ukrajiny útočení na Krym ukazuje i video zveřejněné ukrajinskou tajnou službou GUR (Hlavní zpravodajská správa Ministerstva obrany), které je přiloženo pod článkem. Dokladuje zničení části ruského protivzdušného systému S-400 umístěného na mysu Tarkhankut na severozápadě poloostrova, kde chrání prostor ve směru od Oděsy, což je jedna z možných tras, kudy mohou na Krym mířit útoky dronů nebo řízených střel. A právě proti nim by měl být S-400 s dosahem až 250 kilometrů velmi schopný.

Video ale ukazuje, jak část systému – pravděpodobně odpalovací zařízení střel – exploduje. Nutno dodat, že systém tvoří několik takových odpalovacích vozidel, a dále i řídicí centrum a několik typů radarů. Vyřazení jednoho odpalovacího vozidla tedy neznamená zničení celého systému, ale jeho oslabení ano. Zajímavé je, že záběry z akce pochází z dronu na obloze, což svědčí o tom, že jsou Ukrajinci schopni průzkumu přímo nad špičkovým ruským systémem protivzdušné obrany, aniž by došlo k jejich odhalení.

Systém mohly zničit různé zbraně

Záhadou ovšem zůstává, jakou přesně zbraň mohla Ukrajina ke zničení S-400 použít, neboť ji nijak nespecifikovala. Jednou z možností je řízená střela Storm Shadow/SCALP-EG, ale právě proti té by měl být S-400 účinný. Druhou možností je sebevražedný dron, který sice na záběrech vidět není, ale ukazovalo by to, že ruská protivzdušná obrana neodhalila nejen dron průzkumný, ale ani útočící. Jednat se však mohlo také o akci nějakého speciálního komanda či tamních partyzánů složených z obyvatel nesouhlasících s ruskou okupací.

Potopená loď

Improvizovaná bariéra z potopených lodí je poměrně účinná a Krymský most může ochránit, i tato stará taktika má ale slabiny

Ruské telegramové kanály dokonce spekulovaly, že Ukrajina pro účely útoku upravila protilodní střely AGM-184 Harpoon nebo R-360 Neptun. To je sice možné, ale pro přesný útok by to vyžadovalo úpravu velmi rozsáhlou. Navíc Ukrajina střely potřebuje, aby odrazovala ruské námořnictvo od akcí u pobřeží. Jak moc přitom útok obranu Krymu narušil, není jasné, ale není to zdaleka první případ, kterých bude jistě nadále přibývat.

Zničení části systému S-400 na Krymu

Jak mohla Ukrajina zničit systém S-400 na Krymu?

Zdroj: ThreDrive
Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články