Ukrajinci dostanou novou přesnou zbraň proti méně obrněným cílům. Rakety Hydry-70 s naváděním APKWS

Řada zbraní byla v minulosti vyrobena jako nepřesná. Ovšem požadavky na vyšší efektivitu vedly k úpravám, které z hloupých střel dělají ty chytré.

i Zdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
                   

Ruští vojáci mají další důvod, proč se obávat ukrajinských zbraní. Mezi nejnovější pomocí, již Spojené státy slíbily dodat Ukrajině, je i jedna velmi přesná zbraň. Konkrétně se jedná o rakety Hydra-70, na něž je namontována speciální řídící souprava APKWS. Ta z nich dělá inteligentní munici, kterou lze přesně zaměřit na cíl. Odpalovaná může být ze vzduchu i z pozemních stanic.

Američané rakety dodají v krátkém čase

Rakety jsou součástí balíčku v hodnotě 300 milionů dolarů (7,14 miliardy korun) a jeho poskytnutí oznámila vláda USA na konci dubna. V současné době již bylo nasmlouváno několik kontraktů na dodávky systémů za téměř polovinu této částky. Jednat se má nejen o tyto unikátní přesně naváděné rakety, ale například i o bezpilotní drony a další prostředky.

iZdroj fotografie: Samuel King / Public Domain
Ilustrace A-10 odpalující Hydra-70 s APKWS

Rakety Hydra-70 jsou vlastně neřízené střely ráže 70 milimetrů, které se běžně používají ve vícehlavňových raketometech na vrtulnících nebo letadlech. Většinou se využívají k útokům proti pěchotě, slabším opevněním nebo méně obrněným cílům. Záleží i na typu hlavice, jakou jsou osazeny. Protože nejdou přesně zaměřit, většinou se jich odpalovalo více. Existují různé odpalovače, nejběžnější mají zásobu 7 až 19 raket.

Jelikož západní armády začaly před lety preferovat přesně naváděnou munici, která umožňuje efektivně zasahovat vybrané cíle a zároveň z velké části eliminuje možnost nechtěných civilních ztrát, začaly zbrojaři vymýšlet, jak využít i tuto hojně rozšířenou zbraň. S řešením přišel zbrojní koncern BAE Systems, jenž vyvinul APKWS.

Levnější než protitankové střely

Namontováním APKWS tak z Hydra-70 vznikla raketa s laserovým naváděním. Podle expertů se vlastně překlenula mezera mezi neřízenými raketami a inteligentními protitankovými střelami, jakými je třeba známý Hellfire. Výhodou je i její cena, které je jen třetinová oproti známé protitankové střele. Proto si sadu objednaly i americké ozbrojené síly a začaly ji hojně používat.

iZdroj fotografie: Uživatel Dammit / Creative Commons / CC BY-SA
Modré rakety Hydra-70 v porovnání se střelou Hellfire

Upravené rakety lze odpalovat z mnoha typů vrtulníků, letadel nebo i dronů. Ale existuje i systém umožňující odpálení i z pozemní stanice. Například je možné odpalovače namontovat na terénní vozidla a získat tak vysoce mobilní a přesný zbrojní systém. V případě, že se rakety odpalují z letadla, mají dosah až 12 kilometrů. Dle dostupných informací by z pozemní základny a vrtulníku měl být jejich dolet do 5 kilometrů.

Výhodou systému je, že je i velmi nenáročný na obsluhu. Ukrajinští vojáci by se ho pravděpodobně měli být schopni naučit ovládat maximálně v řádu dnů. Že se jedná o velmi efektivní zbraň se západní armády přesvědčily již v minulých letech. Upravené rakety hlavně Američané s velkou úspěšností používaly při konfliktech v Iráku a Afghánistánu.

Jak hodnotíte nápad dodat na Ukrajinu právě tyto druhy přesných raket?

Zdroj: BAE, ArmyRecognition

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články