Co se vlastně děje v bojích na Ukrajině? Rusko předvádí úplnou bezradnost v přímém přenosu. Přijde masakr nebo protiofenziva?

Veškeré zpravodajství z Ukrajiny hovoří jen o jedné věci. Probíhá minimum přímých bojů a Rusy demoralizuje gerilový způsob boje bránící se země.

i Zdroj fotografie: mannhai / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Od začátku je jasné, kdo je v tomto konfliktu tím silnějším. Ukrajinci se museli přizpůsobit podmínkám a dělají to s velkou odvahou a cílem, který je vlastně do důsledků děsivý. Udržet si svobodu a nezávislost. Máme možnost sledovat takřka v přímém přenosu moderní konflikt, jenž zcela nepochybně zásadně změní obranné doktríny většiny států. Nejde jen o drony, je jasně patrné, že se zcela změní i role pěších jednotek.

Ukrajinci oslepli a znovu uzřeli

Od začátku konfliktu sledujeme záznamy poničených či zcela zničených ukrajinských měst. Je nutné si uvědomit, že váleční reportéři jsou schopní natáčet v jakýchkoli podmínkách, které často ohrožují jejich vlastní život. Záběry přímých bojů na Ukrajině prakticky chybí. Jednoduše proto, že přímých bojů se odehrává minimum. Existuje poměrně rozsáhlá kritika ukrajinské armády, především z proruské strany, že nebojuje a schovává se ve městech. Částečně to je pravda, ale jsou k tomu zásadní důvody.

Rusové disponují velkým množstvím dělostřelectva všech typů. V tomto segmentu mají zcela zásadní převahu a je nutné si uvědomit velké množství aspektů, které s tím souvisí. Při dnešních moderních technologiích je běžný dostřel jakéhokoli děla daleko přes dvacet kilometrů. Jednotky jen čekají na souřadnice, kam mají střílet, a dokážou vražedným způsobem pokrýt velký prostor. Za takovéto situace jsou větší operace protivníka prakticky nemožné bez vzdušné nebo technologické převahy.

Ukrajina své ztráty nesděluje, ale dá se předpokládat, že v počáteční fázi konfliktu utrpěla armáda vzdušnými útoky protivníka značné ztráty, především právě na těžké technice a letectvu. Byla narušena komunikace a sledovací systémy. Ukrajinci do jisté míry oslepli a přišli o řadu klíčových zbraní. Stav, který ovšem byl jen dočasný. Zrak a sluch se mj. navrátily díky satelitům Elona Muska a především rozsáhlé zpravodajské podpoře ze strany západních států.

Bude se rozhodovat na zemi

Rusové zjevně skutečně počítali se snadným vítezstvím a záhy zjistili celou řadu problémů. Z těch zásadních je třeba hovořit o nedostatku přesně naváděných raket či munice, nedostatečný výcvik pilotů a v neposlední řadě západní přenosné protivzdušné systémy, zřejmě především Starstreak. Důsledek je ten, že ruští piloti pravděpodobně odmítají absolvovat mise na Ukrajině. Z výše uvedených důvodů a také proto, že většinou létají na starších strojích, které jsou vysoce zranitelné.

Až před nedávnem se objevily informace, že se na Ukrajině ukázal Su-57. Rusové mají určitý počet moderních letadel i přesné munice, ale klasická vojenská doktrína jim nedovoluje tato nejdůležitější zařízení nasadit. Musí být připraveni na případný úder NATO nebo třeba Číny či Japonska. Ale hlavně je zjevné, že všeho mají málo. Situace se dostala tak daleko, že ukrajinská železniční spojení jsou zřejmě bombardována strategickými Tupolevy z ruského území.

Výsledek je ten, že Rusko není schopno vzdušné nadvlády, Ukrajina ovšem také ne. Takže se musí rozhodnout na zemi. Vzhledem k technické převaze Rusů nezbylo Ukrajincům nic jiného než se bránit ve městech, kde ruské výhody mizí. Pokud by došlo ke klasickému frontovému boji, přesila ruského dělostřelectva by Ukrajince doslova rozdrtila. Obránci tedy nemohli jinak než volit taktiku malých jednotek s cílem udeřit, zničit a utéct. A díky přenosným protipancéřovým kompletům se jim to také daří.

Situace se pomalu mění

Jenže situace se pomalu mění. Rusové zcela jistě neútočili, alespoň zpočátku, záměrně na civilní cíle. Zničené budovy a auta byly dílem tří faktorů – nedostatečný výcvik ruských operátorů, nepřesná munice a snaha útočit na vojenské cíle ve městech. Jenže „speciální operace“ se nedařila. Rusové vůbec neví, co mají dělat, a pomalu přestali civilní cíle řešit. Je jich tam maximálně 200 000. S tím nemohou dobýt žádné velké město. Mohou! Jen tím, že ho úplně rozbombardují jako Mariupol – a ten stejně zjevně stále nemají plně pod kontrolou.

Žádná velká ofenziva na východě Ukrajiny se nekoná a konat zřejmě nebude. A pokud ano, nebude to ofenziva, ale masakr. Vojenské kruhy v současnosti tvrdí, že Rusové čekají, až budou mít k dispozici dostatek termobarické munice, a použití taktických jaderných zbraní je považováno za otázku času. Důsledky mohou být nedozírné pro celý svět. A Putin se zjevně nachází ve skleněné bublině, jež má jediný cíl. Zvítězit jakýmkoli způsobem.

Zde lze najít příčiny intenzivního volání Kyjeva po těžkých zbraních. Situace by se mohla relativně snadno zvrátit. Jen německé PzH 2000 jsou houfnice, které dalece převyšují jakékoli ruské vybavení. Ukrajinci by mohli být schopni přejít do protiofenzivy za použití západních systémů a protiletadlových obrněnců, jako je třeba Gepard. Výsledkem by mohlo být zničení kumulací ruských dělostřeleckých jednotek, jež brání rozsáhlejším akcím ukrajinské armády.

Vše závisí na rychlosti dodávek těžké techniky

To vše ale závisí na rychlosti dodávek na Ukrajinu a také schopnosti Západu je tam dostat. Množí se zprávy o útocích na ukrajinskou infrastrukturu a je jisté, že část pomoci se na místo určení prostě nedostane. A také to nadále závisí na očích, které Ukrajincům poskytuje NATO, jež je nepochybně schopné lokalizovat ruské dělostřelectvo a poskytnout klíčové souřadnice oněm těžkým systémům.

V každém případě je jasné, že brutalita konfliktu stoupá. Je známo, že nejhorší jsou občanské války, a toto do tohoto druhu konfliktu nemá až tak daleko. Ukrajinci jsou nepochybně rozzuřeni tím, co Rusové v jejich zemi provádějí. Už se takřka vůbec nehovoří o zajatcích. A kde je 300 000 obyvatel Mariupolu, se raději neptat. Zdá se, že jedinou možností, jak konflikt ukončit, je porážka ruských sil na Ukrajině.

Vyjádření americké diplomacie o možnosti poskytnutí top technologií Kyjevu naznačuje, že Američané začínají věřit ve schopnost Ukrajinců zvítězit. Putin je zjevně schopen na východě vytvořit další zamrzlý konflikt, který by už ale měl zásadní globální dopady. Další vyjádření USA o tom, že je pozitivní každé oslabení Ruska, už tak dobré není. Naznačuje totiž možnost dlouhodobého konfliktu, jenž by Ukrajinu asi úplně zlikvidoval.

Absolutním rizikem ovšem je, co by se dělo v případě, že by Ukrajinci začali skutečně vítězit. Slovo porážka zjevně není ve slovníku kremelského diktátora. Je zde extrémní riziko naplnění hrozby o bezprostředním ohrožení Ruska, a tím pádem použití nekonvenčních zbraní. Doslova děsivý scénář, kterému snad západní zpravodajské služby dokážou zabránit. Záleží to totiž především na nich. A také na odvaze samotných Ukrajinců.

Jaký bude podle vás další vývoj na východě Ukrajiny?

Zdroj: BBC, autorský komentář Jaroslava Červenky

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Červenka

Zobrazit další články