Ukrajincům pomáhá elitní kanadský sniper přezdívaný Wali. Už má mít na kontě první zářezy, nemluvě o vlivu na morálku Rusů

Odstřelovači mívají v konfliktu velký vliv. Nedokážou zlikvidovat velké počty nepřátel, ale mohou odstranit důležité osoby, způsobit zmatek a oslabovat morálku protivníků.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Na obranu Ukrajiny se z celého světa vydává řada lidí s vojenským výcvikem, kteří jim chtějí pomoci odrazit agresi Ruska. Ačkoli mnozí svoji identitu úzkostlivě tají, někteří jsou přece jen známí. Asi ze všech nejznámější je bývalý francouzský Kanaďan známý jen pod přezdívkou Wali. Při svých misích dokázal v minulosti zastřelit i 40 nepřátel denně a je držitelem rekordu, protože se mu povedl zásah na 3 540 metrů.

Nechal práce u počítače a vyrazil pomoci

Wali měl na Ukrajinu dorazit 9. března spolu s dalšími bývalými vojáky. Už se údajně zapojil do bojů a má mít na kontě šest mrtvých ruských okupantů, ačkoli tyto zprávy se nedají ověřit z nezávislých zdrojů. Čtyřicetiletý muž, který se po odchodu z armády živí jako počítačový inženýr, je mezi světovými odstřelovači považován za opravdovou elitu.

Ačkoli jeho skutečné jméno není známé, vystupoval v minulosti i na veřejnosti. Ví se, že má manželku a jednoročního syna. Když prý uslyšel výzvu prezidenta Volodymyra Zelenského, neváhal a rozhodl se nabídnout pomoc, stejně jako mnoho dalších bývalých vojáků. Do cizinecké legie se podle dostupných údajů hlásí asi 20 tisíc bojovníků včetně Čechů.

Former 🇨🇦Canadian JTF2 sniper „Wali“ arrives in Ukraine to fight alongside Ukrainian forces.
Wali did multiple deployments in Afghanistan.

Zveřejnil(a) Philippines Defense Forces Forum dne Pondělí 7. března 2022

Již je zjevné, že tato pomoc je velmi vítaná, protože z mnohých dobrovolníků se stávají instruktoři, kteří pomáhají odvedencům s osvojením potřebných dovedností. Navíc nepochybně zvedají morálku těchto mužů, kteří se tak mohou učit od zkušených vojáků a v neposlední řadě přispívají k vědomí, že v tom Ukrajina v žádném případě není sama.

Sloužil v Afghánistánu nebo Iráku

Legendární kanadský sniper má celou řadu zkušeností. Byl příslušníkem 22. kanadského královského pluku. Dvakrát měl být nasazen v Afghánistánu a bojoval i v Iráku. Byl součástí elitní jednotky JTF-2. Údajně se dobrovolně účastnil i bojů po boku Kurdů. Svého legendárního zásahu dosáhl v červnu roku 2017, kdy na 3 540 metrů zasáhl bojovníka Islámského státu.

Jeho umění ukazují i počty zabitých nepřátel. Dobrý odstřelovač podle odborníků zvládne za den zastřelit kolem pěti protivníků. Ti hodně dobří se dostávají na hodnoty kolem 10 a více zastřelených. Ovšem Wali má mít ve svých záznamech prokázáno zabití i 40 nepřátel denně, což ho řadí mezi opravdovou špičku. Rusové se tedy v oblasti, kde bude nasazen, mají opravdu čeho obávat.

Vliv sniperů na bojující jednotky je nezpochybnitelný a oni sami jsou často primárním terčem protivníka. Dle zpravodajství, které hovoří o vysokých ztrátách Rusů v důstojnickém sboru, lze předpokládat, že Ukrajinci využívají vlastní odstřelovače. Význam Kanaďana je nepochybně hlavně psychologický. Již tak demoralizované ruské jednotky mají dalšího a velmi nebezpečného nepřítele, navíc jednoho z mnoha ze zahraničí.

Jak může zkušený sniper pomoci Ukrajině?

Zdroj: RepublicWorld, SsbCrackExams

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články