Elitní formace 1. ruské tankové armády byla rozdrcena. Rusové přicházejí o vojenskou techniku, vojáky i vůli bojovat

Tvrdému odporu ukrajinských ozbrojených sil neodolala ani moderně vybavená a speciálně vycvičená 1. ruská tanková armáda.

i Zdroj fotografie: Uživatel Hindek / Creactive Commons / CC BY-SA
                   

Desítky zničených a opuštěných tanků, pěchotních vozidel a nákladních automobilů. Nejnovější satelitní snímky z Bilohorivky ukazují jen zlomek zkázy ruské armády, jejíž vozidla se pomalu utápí u rozbombardovaného pontonového mostu ve vodách řeky u města Doněck. Válka trvá již tři měsíce a ruská armáda se nachází ve svízelné situaci. Vítězství je v nedohlednu a počty obětí ruských vojáků neustále rostou. Nová analýza ruských dokumentů odhaluje, v jak katastrofálním stavu se armáda skutečně nachází.

Kreml nadále tají ztráty ve svých řadách

Moskva ztráty ve svých řadách i nadále urputně tají, nicméně ukrajinská zpravodajská služba si musí na získávání těchto důležitých informací, které mohou určovat další vývoj války, dávat velmi záležet. A poslední získaná data byla pro Ukrajince přinejmenším uspokojivá. Ukrajinské rozvědce se podařilo ukořistit dokumenty, jež dokazují, že opěvovaná ruská 1. tanková armáda utrpěla během ukrajinské invaze obrovské ztráty. A to jak na životech vojáků, tak i v rámci techniky a vybavení.

Podrobná analýza dokumentů dala vzniknout detailnímu seznamu ruských jednotek, jež byly vyslány na Ukrajinu. Kromě osobních detailů vojáků, jako vlastních jmen a vojenských hodností, seznam obsahuje záznamy o tom, kteří vojáci utrpěli zranění, padli nebo byli zajati ukrajinskými ozbrojenými silami.

Russia’s attack on Ukraine continues, in Kharkiv region Ukrainian serviceman walks next to a destroyed Russian main battle tank T-90M Proryv near the village of Staryi Saltiv in Kharkiv region, May 9.

Zveřejnil(a) HT Nguyen dne Středa 11. května 2022

V pondělí 16. dubna pak ukrajinská vláda zveřejnila nové údaje, podle nichž ruská 1. tanková armáda ztratila jen během prvních tří týdnů války, jednoho z doposud nekrvavějších období bojů, neuvěřitelných 131 tanků. Podle Michaela Kofmana, ředitele výzkumného programu ruských studií pro CNA, je více než pravděpodobné, že jsou uvedená čísla pravdivá.

Rusko naposledy zveřejnilo údaje o ztrátách přibližně koncem března. Tehdy přiznalo, že během prvního měsíce války bylo zabito 1 351 ruských vojáků, přičemž 3 825 dalších bylo zraněno. Za poslední měsíc a půl však ruská vláda nezveřejnila žádné další informace. Pouze uvedla, že utrpěla „značné“ ztráty, načež byli ruští obyvatelé opětovně ujištěni, že „operace“ na Ukrajině jde podle plánu.

Západní odhady byly přitom minimálně desetkrát vyšší. Ztráty ruských vojsk jsou odhadovány na více než 30 000 padlých vojáků, 1 236 tanků, 377 dělostřeleckých systémů, 200 letadel, 166 helikoptér, 2 115 vojenských a nákladních vozidel, 13 člunů a křižníků a 438 bezpilotních letounů a dalšího vybavení a vojenské techniky. V posledních dnech pak utrpěly ruské síly další ztráty ve směru na Bachmut a Záporoží.

Tankisté na Ukrajině neuspěli

Ruské jednotky se začaly soustřeďovat na hranicích s Ukrajinou již v říjnu roku 2021, přičemž prvky motorizované divize 1. tankové armády byly v příhraničním regionu přítomny přibližně od konce října. V následujících týdnech byly pak v regionu pozorovány aktivní pohyby 2. motorizované divize spolu s 4. tankovou divizí, jež se rozmísťovaly podél severního hraničního pásu mezi Kurskem a Brjanskem.

Další jednotky 1. tankové armády se ve stejný čas předsunuly do oblasti Pogonovo, jižně od Voroněže. Právě v okolí Voroněže byla údajně rozmístěna značná část těžké bojové techniky, včetně tanků, houfnic a raketometů dlouhého dosahu. Samotná invaze pak byla zahájena v únoru 2022, kdy se formace 1. tanková armády zúčastnila ofenzívy na severovýchodě Ukrajiny a podílela se například na neúspěšném obléhání města Černihiv.

Podle informací zveřejněných ukrajinskou rozvědkou začala 1. tanková armáda koncem března zřizovat opravárenskou základnu v Brjanské oblasti, přibližně 35 km od hranic Ukrajiny, kde se pokoušela opravit část techniky s pomocí záložních zásob. Ukrajinský generální štáb později potvrdil, že se tankisté z ukrajinského území stáhli ve snaze přeskupit své zbývající síly. Naposledy byly jednotky formace spatřeny ve směru na Izjum v charkovské oblasti a v příhraniční oblasti Slobodské Ukrajiny.

Formace padla během dvou týdnů

Dle dat zveřejněných ukrajinskou zpravodajskou službou přišla 1. tankové armáda o celkem 409 příslušníků, přičemž ukrajinské síly zabily 61 tankistů a dalších 209 bylo zraněno. Dalších 44 vojáků se podle všeho pohřešuje a 96 vojáků složilo zbraně a vzdalo se. Ukrajinské síly rovněž ukořistily 308 tanků a vojenských vozidel. K výše zmíněným událostem mělo přitom dojít již během dvou prvních týdnů války, tedy asi do 15. března.

Ruská 1. tanková armáda přitom byla často označována za jednu z nejelitnějších formací v rámci ruských ozbrojených sil. Patřily sem totiž například i motostřelecká divize „Tamanskaya“ a tanková divize „Kantemirovskaya“, které byly považovány nejen za nejlépe vybavené ruské jednotky, nýbrž i nejlépe vycvičené. Formace byla vybavena například moderními bojovými tanky T-80U, jež jsou co do výkonu často srovnávány se západní technikou.

Russia’s attack on Ukraine continues, in Kharkiv region Russian main battle tank T-90M Proryv destroyed by Ukrainian…

Zveřejnil(a) HT Nguyen dne Středa 11. května 2022

Ve skutečnosti se však ruští tankisté již od samého počátku konfliktu netěšili příliš velkému úspěchu. Vlastně víc než to, celkový výkon formace byl pro Moskvu dozajista neuspokojivý, neboť původní scénář zbarvený ruským vítězstvím vybledl do barev neúspěchů a těžkých ztrát daleko rychleji, než Kreml očekával. Přičemž prohru jako takovou zcela jistě neočekával.

Samotný neúspěch tankové armády je přitom připisován zejména špatnému zásobovacímu managementu a nespolehlivému velení. A samozřejmě značný podíl má také špatná morálka ruských vojáků a naopak bojovnost a urputnost ukrajinských sil.  

Jaké další kroky podle vás podnikne ruský prezident Vladimir Putin?

Zdroj: Defence, Defence

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články