Ukrajinské speciální jednotky vzbuzují respekt. Jedna si podala elitní ruské výsadkáře na letišti Hostomel

V posledních letech musela Ukrajina budovat elitní jednotky doslova od píky. Vydatně jí pomohli instruktoři ze západu, vědomosti se později zúročily.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
                   

Když v roce 2014 začala ruská invaze na Ukrajinu, armáda země byla v žalostném stavu. Mnohé elitní jednotky sloužily minulému proruskému prezidentovi a Ukrajina je musela začít budovat od začátku. Měla výhodu, protože dostala podporu ze západu, a tak jednotky obdržely nejen moderní vybavení, ale i velmi kvalitní výcvik západních specialistů, jenž byl možná lepší než ten ruský. Toto jsou některé jednotky, o které se nyní Ukrajina může opřít.

Jednotka rychlé operační reakce KORD

Jde o speciální taktickou jednotku ukrajinské policie, která by mohla být obdobou českých policejních útvarů URNA. Založena byla v roce 2015. Je určena na zásahy proti teroristům, těžkým zločincům, řešení situací s rukojmími, ale třeba i ochranu důležitých svědků. Její členové získali výcvik u amerických DEA a US Marshals. Kromě policejní práce se zapojili i do obrany Ukrajiny proti ruské invazi při obraně Kyjeva nebo bitvě u Brovary.

Ukrajinská policie měla do roku 2014 speciální jednotky zvané Berkut. Jejich úkolem byl hlavně boj s organizovaným zločinem a dalšími významnými hrozbami. Jednotka se však nakonec stala nechvalně známým nástrojem boje proti opozici a byla nasazena do potlačení demonstrací na Majdanu. Má mít na svědomí většinu obětí, členové jednotky měli do demonstrantů střílet. Mnoho členů uprchlo do Ruska nebo na okupovaný Krym.

Síly speciálních operací

Jde o nezávislé velitelství, které pod sebou sdružuje různé síly Specnaz v ukrajinských ozbrojených silách. Založeno bylo v roce 2016, na začátku roku 2022 mělo být pod jeho velením asi tisíc speciálně vycvičených vojáků. Speciální jednotky podnikají řadu operací v týlu nepřítele a pravděpodobně stojí za řadou výbuchů na Krymu či na území Ruska. Jejich nasazení však ukrajinská strana nekomentuje. Nejblíže k nim má asi 601. skupina speciálních sil Armády ČR.

iZdroj fotografie: Graham Phillips / Creative Commons / CC BY
Členové jednotky Alfa u Kramatorsku

Alfa

K ní lze také přirovnat asi nejelitnější jednotka ukrajinských ozbrojených sil Afa, která spadá pod velení Bezpečnostní služby Ukrajiny. Její akce jsou často utajené, ví se však, že jednotka v posledních letech prošla cvičením pod dozorem speciálů ze západních zemí. Své dovednosti předvedla hlavně při akcích kolem letiště Hostomel, kde se utkala se členy elitní ruské 45. gardová brigády Specnaz, jež zde utrpěla obrovské ztráty. Podílela se na obraně Charkova a zářijovém osvobození území v Charkovské oblasti.

Na jaké úrovni jsou dle vás dnes ukrajinští speciálové?

Zdroj: Wikipedia
Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články