Video: Téměř světový rekord ukrajinského odstřelovače. Svůj cíl zasáhl na 2,7 kilometru, jde o skoro nemožný úspěch

Ukrajinský sniper se svým úspěchem zařadil ke světové špičce, potvrzuje to i video. Kolem jeho počinu však zůstává řada neznámých.

Ukrajinský sniper i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Neznámý ukrajinský odstřelovač v rusko-ukrajinském konfliktu nejspíše přepsal dějiny odstřelovačství. Nedosáhl sice světového rekordu, ale svojí střelbou na vzdálenost 2,7 kilometru je druhým nebo třetím nejlepším ostrostřelcem celých vojenských dějin. K prvnímu místu mu však ještě schází neuvěřitelných 840 metrů, protože rekord o vzdálenosti 3 540 metrů z roku 2017 drží kanadský odstřelovač s přezdívkou Wali.

Odstřelovač vystřelil nejspíše třikrát

Z důvodu bezpečnosti ukrajinská armáda neinformovala, kdo záhadným střelcem skutečně je, a ponechala si pro sebe také informace o použité zbrani. Zveřejnila však video zobrazující celou akci v termálním zaměřovači. Ten totiž umožňuje nahrávat to, na co se střelec dívá, a je tedy snadné ověřit tvrzení o zásazích. Z videa je zřejmé, že po prvním výstřelu se ruský voják ještě dokázal pohybovat, ale byl (pravděpodobně) raněný. Střelec použil k jeho zneškodnění celkem tři rány, přičemž jeden projektil letěl k cíli asi 2 sekundy.

Oproti tomu světový rekordman, kanadský odstřelovač Wali, svoji mistrnou ránu vypálil v Iráku v červnu 2017, kdy po boku Kurdů bojoval proti Islámskému státu. Použil tehdy antimateriálovou pušku McMillan TAC-50. Zajímavostí je, že na jaře letošního roku se vydal na Ukrajinu, aby jí pomohl v boji s Rusy. Ovšem vydržel tam jen několik týdnů a údajně za celou dobu vypálil jen 2 rány; a to na zastrašení. Podle po misi poskytnutých rozhovorů mu vadilo, že si musel vše shánět sám, a trápila ho také neprofesionalita jeho spolubojovníků.

Nejasnosti o druhém místě

Ukrajinský ostrostřelec měl z druhého místa odsunout Angličana Craiga Harrisona s jeho ranou z roku 2009. Ten tehdy zasáhl cíl na vzdálenost 2 475 metrů v Afghánistánu a použil při tom pušku Accuracy International L115A3, jejíž původ je ve Velké Británii. Je ovšem možné, že byl Harrison až třetí. Existují totiž zprávy o australském odstřelovači z roty Delta 2. pluku Commandos a jeho ráně na vzdálenost 2 815 metrů. Vystřelit ji měl z americké antimateriálové pušky M82A1 Barrett v Afghánistánu v roce 2012.

Ať je zásah ukrajinského odstřelovače druhým nebo třetím nejlepším na světě, jde každopádně o mistrovský kousek. Do statistiky bude zbývat doplnit hlavně typ použité zbraně. Nabízí se hned několik kandidátů, protože Ukrajina dostala ze západu celou řadu pušek. Je známo, že její vojáci určitě používají jak americké M82A1 Barrett, tak britské Accuracy International.

Jakou pušku podle vás mohl ukrajinský odstřelovač použít?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články