Video: ukrajinský tank dokáže vyhnat ruské okupanty ze zákopů během pár minut beze ztrát, výstřely může doslova zpopelnit vše v cestě

Jestliže nemá pěchota v zákopech protitankové zbraně, je téměř bez šance. Jedinou nadějí pak může být ve správný čas „taktický ústup“.

Ukrajinský tank T-64BM i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
                   

Jedním ze způsobů, jak překonat zákopová opevnění, je nasadit proti nim obrněnou techniku a tanky, tedy zbraň k tomuto účelu původně vyvinutou. Podobná strategie může čas od času zafungovat i v konfliktu na Ukrajině, ale samozřejmě pouze za předpokladu, že zakopaná pěchota nemá k dispozici podporu vlastních tanků nebo nedisponuje účinnými protitankovými zbraněmi, jimi by jinak útočníka efektivně zneškodnila.

Útok za pomoci BVP a tanku

Možnou verzi útoku na ruské zákopy ukazuje i video ve spodní části článku; pořídila ho ukrajinská 102. brigáda územní obrany v oblasti Donbasu. Ukrajinští vojáci se za pomoci obrněné techniky pokusili zdolat ruské opevnění v zalesněném pásu mezi poli, k čemuž nasadili bojová vozidla pěchoty BMP-1 vezoucí výsadek vojáků. Útok měl ale současně podporu tanku, pravděpodobně šlo o modernizovaný T-64 (ač je starší, k tomuto účelu bohatě stačí).

Ukrajinská akce začala po dělostřelecké přípravě – záběry ukazují výbuchy dělostřelecké munice. Do útoku se pustila trojice BMP-1, která ještě za jízdy zasypávala ruské zákopy střelbou. Jejich nejsilnější zbraní je dělo 2A28 Grom ráže 73 milimetrů, doplňuje ho přitom kulomet. Vozidla se nejdříve pokusila vysadit pěchotu, ale dostala se pod těžkou palbu; zbraně na BMP-1 evidentně nebyly dost silné, aby si se zákopy poradily.

Vozidlo BMP-1 iZdroj fotografie: Uživatel Balcer~commonswiki / Creative Commons / CC BY-SA
Lehké bojové pásové vozidlo BMP-1

Vozidla se proto stáhla, což na záběru vidět není, ale v prostřihu již na místě nejsou – vzhledem k absenci jakéhokoli vraku však evidentně nebyla zničena. Na zákopy se pak vydal samotný tank, což odporuje zavedeným pravidlům, protože by ho měla krýt pěchota proti přenosným protitankovým zbraním. Ruští vojáci je ale pravděpodobně k vlastní škodě neměli, jelikož jinak by se s nimi jistě pokusili bránit již proti BMP-1.

Tankové dělo zákop rozbije

Tanky mají silné pancéřování a střelba z ručních zbraní je není schopna ohrozit, díky čemuž se T-64 odvážil na velmi krátkou vzdálenost od zákopů – v jednu chvíli vjel dokonce do zalesněné části a z blízka střílel do nich střílel. Jeho dělo ráže 125 mm je schopné vystřelovat i vysoce explozivní projektily, což se nakonec ukázalo jako účinné. Zákopy se v důsledku začaly zřetelně hroutit, síla explozí ničila i okolní stromy a doslova proměnila zasažená místa v popeliště.

Střelba tanku také zapálila uskladněnou munici, a když se vzdálil, zbylí ruští vojáci toho využili a utekli. Popojíždění tanku při takovém útoku je zcela obvyklé – jednak tím může měnit úhly, pod nimiž cíl zasypává střelbou, a zároveň je neustálý pohyb obranou proti protitankovým zbraním, protože pak tank není tak snadným cílem. Na druhou stranu by mohl být sólo útok na zákop – kdyby měli obránci příslušné zbraně – tím posledním.

Útok tanku a BVP na ruský zákop

Proč Rusové nemají v zákopech protitankové zbraně?

Zdroj: DailyMail
Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články