Příběh ukrajinského vojáka Vitalije: „Je mi 24 let a v boji jsem přišel o ruku, na frontě ale pomáhám nadále, dostal jsem totiž bionickou“

Zranění ukrajinští vojáci mají šanci dostat sofistikované bionické protézy. Ty jim umožní zapojit se zpět do života – sice omezeně, ale zvládnou i službu na frontě.

Bionická ruka i Zdroj fotografie: Pexels
                   

Když 24letý ukrajinský voják Vitalij Ivaščuk přišel v bojích u Bachmutu o ruku, znamenalo to pro něj konec boje proti ruským okupantům, a nejspíš také zůstat až do konce života invalidou. Se svým osudem se nechtěl smířit; měl ale to štěstí, že se dostal do nového programu pro ukrajinské vojáky, kteří v něm mohou dostat vyspělé bionické paže. S tou svojí se Vitalij vrací do armády a je ochoten pomáhat, jak jen bude moci. Moderní technologie mu umožňuje vrátit se do života téměř plnohodnotně.

Voják přišel o celé zápěstí

Osud Vitalije může být podobný jako mnoha dalších zraněných vojáků ve více než rok trvající válce vyvolané ruskou invazí. Vitalij pracoval před válkou v Polsku, ale po napadení své země se vrátil, aby ji pomohl bránit. Osudného dne u Bachmutu chtěl překvapit ruské vojáky granátometem, ale nevyšlo to podle plánu, a po tuhém boji skončil se zdevastovanou levou ruku. Výsledkem byla úplná amputace levého zápěstí.

Měl ale štěstí jako další voják s podobným zraněním, Andrej Hidzun. Na Ukrajině totiž začalo fungovat nové neziskové středisko nazvané „Superhumans Center“. Jeho cílem je za využití moderních technologií pomoci zraněným Ukrajincům s náhradami ztracených částí těl, potažmo končetin. Na všem spolupracují s britskou společností Open Bionics, kdy na Ukrajině udělají odlitky a odešlou je do Velké Británie, a nakonec dostanou fungující paži přesně na míru danému člověku.

S rukou vypije kávu nebo si zakouří

Vitalij přiznává, že když mohl poprvé novou paži vyzkoušet, znamenalo to pro něj novou kapitolu života, protože najednou ruku neměl, a pak zase ano. I když přiznává, že i moderní technologie má své limity. Může se sice s ruku napít ze šálku kávy nebo vykouřit cigaretu, ale prý už není možné, aby držel naráz v jedné ruce hrnek kávy, a ještě u toho kouřil.

Centrum s bionickými končetinami může na Ukrajině fungovat jen díky štědrosti zahraničních dárcům. Mezi největší sponzory patří společnost Virgin Group a rockový zpěvák Sting. Podle ředitelky Olgy Rudnievové ale jejich centrum nefunguje jenom jako organizace, v níž zranění lidé dostanou novou končetinu. Po svých zraněních často trpí i mnoha psychickými traumaty. Odborníci se jim tedy snaží dát nejenom umělou končetinu, ale se vším se vyrovnat i v jejich hlavách, což je mnohdy velmi obtížný úkol.

Když se ukrajinský voják naučil s rukou fungovat, neváhal a rozhodl se vrátit zpět na frontu. Bojovat už sice nemůže jako dříve, v případě potřeby ale zbraň udrží. Jinak se věnuje ostatním úkolům, při nichž ho jeho handicap nijak neomezuje.

Superhumans Center poskytuje zraněným vojákům bionické paže

Co vše dnes dokáží moderní bionické paže?

Zdroj: BBC
Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články