Video: když Ukrajincům dojdou klasické sebevražedné drony dlouhého dosahu, mohou udělat mnohem ničivější z ultralightu

Je to sice trochu netradiční, ale velice funkční řešení. Takový letoun totiž unese poměrně dost výbušniny, a ke všemu je relativně levný.

Skyranger Swift 2 i Zdroj fotografie: Alan Wilson / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Útoky sebevražednými drony na dlouhé vzdálenosti jsou dnes již klasickou taktikou, jak nepřítele citelně zasáhnout za relativně nízké náklady. Některé stroje jsou nejenom levné, ale často také přesné, ovšem někdy jich nemusí být dostatek, případně nemají dostatečný dosah nebo nosnost. Velice jednoduše jdou pak vyrobit např. ze sériově produkovaných ultralightů dostupných na běžném trhu, což z nich činí relativně snadnou zbraň „pro každého“.

Upravit lze například Skyranger Swift 2

Jak může takový dron vyrobený z ultralightu vypadat a fungovat, napovídají i záběry na sociálních sítích pořízených v Rusku. Je na nich ukrajinský sebevražedný dron s připevněnou pumou vyrobený z komerčně dostupného ultralightu – podle všeho jde o Skyranger Swift 2 nebo Swift 3, uvádí Twz. Není jasné, jestli se ho Rusku podařilo sestřelit či měl nějakou technickou závadu. Obojí je možné, protože je takový letoun snadným cílem pro protivzdušnou obranu.

Skyranger Swift 3 není veliké letadlo; je 2,55 m dlouhé a rozpětí jeho křídel je 8,9 metrů, uvádí společnost Skyranger na svých internetových stránkách. Poháněno je motorem Rotax 912 dvou typů a má být schopno letu rychlostí 161 km/h po dobu zhruba tří hodin. Unese přitom zatížení o hmotnosti kolem 300 kg. Prodává se jako jakási skládačka a jeho cena je necelých 1,3 milionu Kč, nicméně podobných ultralightů existuje samozřejmě mnohem více.

Nést může třeba sovětskou leteckou pumu

Sestřelený dron byl vyzbrojený a dokázal by nejspíše napáchat veliké škody. Jeho fotografie ukazuje, že měl v podvěsu pumu OFAB-100-120, jejíž hmotnost je 123 kg, uvádí Wikipedia. Její výbušná nálož má hmotnost 42 kilogramů a samotná puma obsahuje 15 000 malých kuliček, které mohou při explozi zničit nepancéřované jednotky nebo zabíjet lidi. Je určena hlavně pro shazování z různých typů sovětských, případně ruských letounů, ale v případě tohoto dronu se pravděpodobně jednalo o sebevražedný útok, nikoliv o bombardovací.

Ultralight určený jako sebevražedný dron musí být samozřejmě náležitě upravený. Ten zmíněný měl např. hlavu s optickým systémem. Není jasné, zda byl řízen operátorem nebo naváděn prostřednictvím GPS, ale musí mít řídicí systém nahrazující pilota. Není také vyloučeno, že mohla být zbývající nosnost použitá třeba k instalaci přídavné nádrže, což mohlo prodloužit dolet. Upravené ultralighty totiž útočily i na vzdálenost přes 1 000 km.

Útok sebevražedného dronu postaveného nejspíše z ultralightu

Jak smysluplné je podle vás upravit ultralight na sebevražedný dron?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články