Univerzita obrany vymyslela revoluční pomůcku pro nošení roušek a respirátorů

Fakulta vojenských technologií Univerzity obrany přichází s novým vylepšením pro pohodlnější nošení roušek a respirátorů.

i Zdroj fotografie: pexels.com
                   

Všechno to začalo posteskem nejednoho zdravotního pracovníka, kteří kritizovali nepříjemné následky dlouhodobého nošení ochranných roušek a respirátorů v této nelehké době. Jedná se především o kožní oděrky, otlačeniny a další kožní i jiné komplikace. Pracovníci Fakulty vojenských technologií Univerzity obrany tak využili znalostí 3D tisku a vytvořili vylepšenou pomůcku pro dnes už skoro každodenní nošení roušek. 

iZdroj fotografie: Pixabay.com

Spony usnadňující nošení roušek 

Nově vzniklý experiment s názvem Výzkum ergonomie nošení hygienických roušek při dlouhodobém nasazení, přinesl své ovoce. Pracovníci čtyř kateder fakulty vojenských technologií pomocí speciálních 3D tiskáren vytvořili spony, které značně usnadní běžné nošení roušek a díky kterým se předchází rizikům vzniku kožních oděrků a jiných nepříjemností. 

Prvních 700 exemplářů se škola rozhodla věnovat brněnské Dětské nemocnici. Jedná se o jedenáct provedení spon, které se liší především použitým materiálem, vzorem a několika detaily. Sestry tamní nemocnice si spony velice pochvalují. „Netlačí nás to za ušima, vůbec neškrábou, s rouškou se dá jednoduše manipulovat. Jsme rády, že nám to někdo takto poskytl, děkujeme,“ podělily se o praktickou zkušenost. 

iZdroj fotografie: pexels.com

Vznik spon

Časová náročnost zhotovení těchto speciálních spon se rovná necelým 20 minutám na jeden kus z řady jednodušších modelů. Pracovníci nemocnic, kteří obdrželi tyto spony, dostali rovněž dotazník, na základě kterého se pracovníci fakulty budou moci při tvorbě dalších kusů posunout kupředu. Zatím se spony střetávají s velice kladným hodnocením. Studenti své znalosti 3D tisku posouvají na novou úroveň a zároveň velice hodnotně spotřebovávají materiál na jejich výrobu. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Zobrazit další články