Připomínka upálení Grahama Stainese: Již 23 let uplynulo od brutální vraždy australského misionáře a jeho 2 malých synů

Vzpomínka na Grahama Stuarta Stainese. Australský misionář byl se svými dvěma malými syny upálen zaživa skupinou náboženských fanatiků.

i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Creative Commons / CC BY
                   

Je tomu přesně 23 let, kdy došlo k brutálnímu incidentu, jenž vyvolal mezinárodní pobouření. Graham Stuart Staines, australský misionář, pracující s lidmi postiženými leprou a jeho dva nezletilí synové, desetiletý Philip a šestiletý Timothy, byli v noci z 22. na 23. ledna roku 1999 zaživa upáleni. Rodina byla zavražděna davem, vedeným aktivistou z Bajrang Dal Darou Singhem, když spali ve svém kombíku před kostelem ve vesnici Manoharpur v Keonjharu. Tragédie vyvolala celosvětové znepokojení a otřásla tehdejší vládou Atal Bihari Vajpayee.

O život přišel na misi v Indii

Graham Staines se narodil v roce 1941 v Palmwoods, Austrálii. V roce 1965 poprvé navštívil Indii a připojil se k evangelické misijní společnosti Mayurbhanj, která měla v této zaostalé a odlehlé oblasti dlouhou historii misionářské činnosti. V roce 1983 Staines převzal řízení mise v Baripadě  a sehrál také důležitou roli při založení domovu pro lidi postižené leprou.

Zveřejnil(a) Cross Bearers Youth Ministry dne Sobota 10. ledna 2015

V noci 22. ledna 1999 se Graham Staines zúčastnil každoročního setkání křesťanů působících v oblasti, aby tak posílili společenství a navzájem se vzdělávali. Tu noc spal se svými dvěma malými syny ve svém džípu, když vozidlo obklíčil dav asi padesáti lidí ozbrojených sekerami a dalšími nástroji. Staines a jeho synové tvrdě spali, uvězněni uvnitř a zaživa upáleni. Některé zdroje uvádí, že se Staines i chlapci probudili a snažili se z hořícího automobilu uprchnout, to jim bylo ovšem extremistickou skupinou znemožněno.

Za incidentem stáli hinduističtí extremisté

Událost byla součástí protikřesťanské kampaně, která se zatím omezovala jen na Gudžarát, národ otupěl hrůzou. I když premiér Atal Bihari Vajpayee vzal vinu za incident na sebe a doslova svěsil hlavu hanbou, jeho vláda byla vlnou nevole ze strany občanů otřesena. Tragédie jej dokonce přiměla, aby vyzval lid k celonárodní debatě o náboženství a konverzi. Incident byl odsuzován náboženskými vůdci, politiky i novináři z celého světa.

Soudní proces v Bhubaneswaru, hlavním městě Odisha odsoudil vůdce hinduistických extremistů, Daru Singha, který byl svými stoupenci oslavován jako hrdina, k trestu smrti. V roce 2005 však vrchní soud změnil trest smrti na doživotní vězení. Rozhodnutí vrchního soudu bylo nejvyšším soudem potvrzeno 21. ledna roku 2011.

Manželka a matka obětí, Gladys Steines, navázala na práci svého zesnulého muže. Společně s dcerou žila v Indii a starala se o pacienty postiženými leprou, dokud se v roce 2004 nevrátila do Austrálie. V roce 2005 jí bylo uděleno čtvrté nejvyšší civilní vyznamenání v Indii, Padma Shree.

Co si myslíte o náboženském extrémismu?

Zdroj: Madhyamam

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články