Hrozí vojenská eskalace kvůli Tchaj-wanu? USA a Japonsko jsou před podpisem nových obranných paktů a byly schváleny masivní investice

Situace kolem Čínské republiky se vyostřuje, Peking je stále agresivnější. USA a Japonsko proto posilují vzájemné vojenské vazby pro případ konfliktu

i Zdroj fotografie: 海上自衛隊 / Creative commons / CC BY
                   

Ekvivalentně k růstu tlaku ze strany Číny na Formosu a v Jihočínském moři, vzrůstají aktivity Japonska a USA. Tokio opět významně navýšilo rozpočet na obranu a investice do sofistikovaných vojenských technologií. V této chvíli je již odsouhlasená dohoda mezi USA a Zemí vycházejícího slunce, týkající se činnosti US ARMY a US NAVY v Japonsku. A dohoda řešící spolupráci na vývoji moderních elektronických zařízení. V pozadí těchto aktivit je pomoc Tchaj-wanu v případě čínské agrese.

Základní body dohody

Na on-line konferenci se setkali americký ministr zahraničí Antony Blinken, ministr obrany Lloyd Austin se svými protějšky Hayashi Yoshimasou a Kishi Nobuoem. Základem byl nový pětiletý pakt o působení amerických vojenských sil v zemi a výzkum a vývoj nových obranných technologií.

211003-N-LI114-1208 PHILIPPINE SEA (3. října 2021) Letadlová loď US Navy třídy Nimitz USS Carl Vinson (CVN 70)…

Zveřejnil(a) 7. flotila USA dne Pátek 8. října 2021

Zahajujeme novou dohodu o výzkumu a vývoji, která našim vědcům, inženýrům a programovým manažerům usnadní spolupráci na nově vznikajících otázkách, souvisejících s obranou: čelit hypersonickým hrozbám, rozšiřovat vesmírné kapacity.“ řekl Blinken před setkáním.

Spojené státy mají v Japonsku asi 55 000 tisíc vojáků a Japonsko se zavazuje, že na jejich působení utratí ročně přibližně 1,82 miliardy dolarů (přes 39 miliard Kč). Dohoda tím pádem uzavírá spory ohledně působení amerických sil v Japonsku, které vyvolala administrativa Donalda Trumpa.

V pozadí plánování pomoci Tchaj-wanu, v případě napadení Čínou

Ani jedna ze stran to veřejně nezmíní, ale obě země vypracovávají operační plány pro pomoc Formose při vzrůstající schopnosti Číny provést obojživelnou operaci na ostrov. Čína v současnosti vyrábí několik výsadkových lodí a zbrojení velmoci se orientuje na schopnost provést útok a obsazení Tchaj-wanu, který považuje za svojí součást.

Demografia condanna Taiwan: perché potřebbe „sparire“ in 50 anni Una delle più celebri frasi contenute ne L’arte…

Zveřejnil(a) Termometro Geopolitico dne Pátek 29. října 2021

Součástí plánu je hned v počátku zřízení dočasné základny v řetězci ostrovů Nansei ze strany americké námořní pěchoty. Japonci by poskytli logistickou podporu jako je palivo a munice. Japonsko již údajně na ostrově Ishikagi rozmisťuje 500 příslušníku Japonských sil sebeobrany a odpalovací zařízení pro protilodní rakety a rakety země vzduch. Na místě se již nachází radarová a sledovací stanice, od roku 2023 se přidá jednotka elektronického boje.

Očekává se, že tyto operační plány, které jsou již zjevně namířeny proti Číně, vyvolají odpor komunistické diktatury. Číňané soustavně v problematice Tchaj-wanu varují, že si nenechají líbit narušování územní celistvosti a suverenity. Japonci začali otevřeně hovořit o ochraně tchajwanské demokracie, což je obrovský posun v rámci jejich zahraniční politiky.

Situace houstne každým dnem

V listopadu proběhlo společné námořní cvičení ve Filipínském moři, za účasti Austrálie, Kanady, Německa, Japonska a USA. Pochopitelně bylo odpovědí na čínské aktivity. Japonský parlament již poněkolikáté za sebou významně zvýšil obranný rozpočet již na téměř 320 miliard dolarů (skoro 6,9 bilionu korun). Nový japonský premiér Fumio Kishida v listopadu řekl, že je otevřený k získávání schopnosti odpovědět na útočnou kapacitu nepřátelských základen.

PODÍVEJTE SE: Námořní síly z Austrálie, Kanady, Německa, Japonska a USA se zapojily do každoročního mnohostranného cvičení v…

Zveřejnil(a) Zprávy GMA dne Pondělí 22. listopadu 2021

Čína dlouhodobě stupňuje svoji rétoriku ohledně Tchaj-wanu i oblastí, které si nárokuje v okolních mořích. Čínské letouny stále častěji a stále masivněji narušují vzdušný prostor Formosy. Obecně se předpokládá, že armáda Čínské republiky by byla schopna odolávat čínskému útoku jen po krátkou dobu, přesně čas, který by potřebovali spojenci s přispěcháním na pomoc.

Bude situace okolo Tchaj-wanu eskalovat?

Cvičení ve Filipínském moři listopad 2021

Zdroj: Defensenews

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Červenka

Zobrazit další články