Americké ozbrojené síly mají celou řadu speciálních jednotek v armádě i u policie, které musí bojovat s nebezpečnými zločinci

Bez speciálních jednotek by Spojené státy nemohly být světovou supervelmocí. Svoji úlohu hrály ve spoustě konfliktů, o mnohých veřejnost ani příliš neví.

i Zdroj fotografie: Oregon Department of Transportation / Creative Commons / CC BY
                   

Spojené státy jako světová supervelmoc potřebují velmi kvalitní speciální jednotky. Nejen armádní, ale například i námořní a policejní. Ty musí být vzhledem k americkému přístupu k nošení zbraní i kriminálním aktivitám obzvláště dobře vyzbrojené a vycvičené. Toto je několik nejelitnějších jednotek, které slouží u amerických ozbrojených sil a bezpečnostních sborů.

SWAT

Nejde tak o jednotku jako spíše o označení taktických zásahových jednotek amerických policií. Ty mají za úkol především zasahovat proti nebezpečným zločincům, podílejí se na jejich zatčení, osvobozují rukojmí a vykonávají řadu dalších úkolů. Jedním z nejznámějších je například SWAT policie v Los Angeles. Jde o velmi dobře trénované policisty, kteří prochází přísným výběrem. Tito policisté disponují i silnými armádními zbraněmi, odstřelovačskými puškami nebo obrněnými vozidly.

Hostage Rescue Team

Elitní taktická jednotka americké FBI. Je vlastně jakousi obdobou SWAT týmu, se kterými často v místě zásahu spolupracuje. Ona i policejní taktické týmy se dají srovnávat s českými policejními URNA. Úkolem jednotky je zasahovat proti teroristům, při osvobozování rukojmích nebo proti obzvláště nebezpečným zločincům. Uchazeči se většinou stávají zkušení členové z policejních SWAT týmů. I tato jednotka má armádní výzbroj včetně kulometů M60.

U.S. Army Rangers

Konkrétně 75. pluk rangers je elitní jednotka lehké pěchoty americké armády. Na rozdíl od jiných speciálních jednotek, které operují v malých týmech, se specializuje na operace, při nichž je nasazeno větší množství vojáků. Jejich úkolem bývá hloubkový průzkum a různé speciální operace, které ale většinou nepodléhají utajení. Uchazeči musí podstoupit přísný výběr a výcvik včetně parašutistického. Nejblíže jim je asi 102. průzkumný prapor AČR.

Delta Force

Speciální jednotky americké armády. Jejich členové se rekrutují hlavně z nejlepších vojáků 75. pluku rangers. Úlohou jednotky jsou různé utajené operace, záchrana rukojmích, boj proti terorismu a další. Uchazeč za sebou musí mít minimálně dva roky služby v armádě a musí projít čtyřtýdenním výběrem, ve kterém si doslova sáhne na dno. Poté následuje půlroční speciální trénink. Operace komand Delta Force jsou velmi často utajené a veřejnost o nich neví. V české armádě jim je nejblíže 601. skupina speciálních sil generála Moravce.

iZdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
Členové NAVY SEALs slaňují na ponorku

NAVY SEALs

V některých aspektech má tato české jednotka blízko i k těmto speciálním jednotkám amerického námořnictva, ale vzhledem k tomu, že ČR námořnictvo nemá, se i v mnohém odlišuje. Úloha komand se v mnohém podobá těm Delta Force včetně operací hluboko v nepřátelském území, ale NAVY SEALs jsou navíc specialisty na boj ve vodě, musí se umět potápět a mít další podobné schopnosti. Členové se nejčastěji rekrutují z námořní pěchoty, musí projít velmi náročným výběrem, po kterém následuje speciální trénink.

Která speciální jednotka USA je podle vás nejlepší?

Zdroj: Wikipedie
Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články