USA: Vojáci trpící dlouhodobými následky koronaviru mají nárok na rentu

Většina vojáků, kteří prodělají onemocnění novým typem koronaviru, se z této nemoci velmi rychle oklepe a neodnesou si z ní žádné trvalé následky. Podobně jsou na tom i další mladí lidé ve skvělé fyzické kondici.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

I mezi vojáky, nebo třeba profesionálními sportovci, se však už objevily případy s těžkým průběhem onemocnění, a dokonce i případy, při nichž došlo k trvalému poškození plic nebo jiným podobným zdravotním komplikacím.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Následky koronaviru mají i vojáci

Strašák jménem long covid

Vojáci jsou však v mnoha zemích, Českou republiku a Spojené státy nevyjímaje, nasazováni v krizových situacích na podporu civilních složek záchranného systému. Také v boji proti koronviru je tak řada profesionálních vojáků v čele s vojenskými lékaři a zdravotnickým personálem doslova v první linii. Riziko onemocnění u vojáků je tak vyšší než u jiných profesí, přičemž riziko takzvaného long covidu, tedy dlouhodobých následků tohoto onemocnění, je však podle všeho zhruba stejné jako u běžné populace.

Takzvaný long covid zatím není podrobně popsán a zdokumentován, protože má řadu různých projevů. V mnoha zemích je však pokládán za velmi seriózní problém, který se může projevovat například:

  • psychickými potížemi jako jsou apatie či deprese
  • lapáním po dechu a dušností bez zjevné biologické příčiny
  • potíže s pamětí a soustředěním
iZdroj obrázku: Pixabay.com
Pro některé bude připravena renta

Nárok na rentu

Vzhledem k rostoucímu počtu případů koronaviru mezi americkými vojáky, a také rostoucímu počtu těžkých případů či vojáků s long covidem proto americká armáda nyní koronavirus a long covid zařadila na seznam zdravotních komplikací, na které se vztahuje nárok na vojenskou rentu. S vojákem, který bude muset armádu kvůli následkům koronaviru opustit, se tak bude ve Spojených státech nakládat stejně jako s vojenským veteránem například z Afghánistánu. V případě úmrtí dotyčného vojáka na koronavirus pak mají na rentu nárok jeho pozůstalí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Poláci jsou na Čechy už vážně naštvaní: V obchodech mají kvůli nim prázdné regály
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Experimentální zbraň 2. sv. války: Pekelné kolo bylo tak nebezpečné, že raději skončilo už ve fázi testování
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Potraviny, které přirozeně překonají únavu aneb Energie na celý den a prospěšné látky k tomu
adbz.cz
adbz.cz
Skvrny od oleje a paliva je potřeba odstranit co nejdřív. Dají se vyčistit i bez námahy