Sahel, nedostatek srážek, ruští žoldnéři a nestabilita. Pro Evropu bezpečnostní riziko z hlediska terorismu a imigrace

Bývalá Francouzská Západní Afrika je dlouhodobě dějištěm mnoha konfliktů. Předpovědi nejsou příznivé, situace se nejspíše zhorší a bude nadále ovlivňovat globální dění.

i Zdroj fotografie: Uživatel Fasokan / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Oblast afrického Sahelu je území několika států mezi Saharou a africkými savanami. V posledních letech se zde ve velkém angažují evropské státy, a to především Francie, která dříve oblast spravovala. Skloubilo se zde velké množství problémů, které se prolínají. Působí zde islamistické radikální skupiny, lidé kvůli přelidnění a globálním změnám klimatu trpí hlady, ale přitom neustále roste počet obyvatel. I proto v oblasti působí čeští vojáci.

Ze Sahelu pochází uprchlíci

Důvodem není jen francouzská koloniální minulost, ale jedná se o oblast velkého bezpečnostního problému pro Evropu. Právě ze Sahelu se rekrutuje významná část afrických uprchlíků, kteří se v posledních letech přes Středozemní moře, ale i jinými cestami valí do Evropy. Jde o směsici ekonomických migrantů, ale i uprchlíků před konflikty. Mnozí vyznávají islám, a to včetně jeho radikálních odnoží.

iZdroj fotografie: UK Department for International Development / Creative Commons / CC BY-SA
Uprchlický tábor v Jižním Súdánu

Největším problémem oblasti jsou změny klimatu. V 60. letech měl Sahel relativní dostatek srážek, ale to se v posledních letech změnilo. Například významné Čadské jezero téměř vyschlo. Oblast trápí četné prašné bouře, které dříve úrodné oblasti mění v poušť. V roce 2010 situace vyústila do velikého hladomoru. Naopak počet místních obyvatel se velmi rychlým tempem zvyšuje, a proto stále rychleji spotřebovávají již tak omezené zdroje. Dříve hojná fauna je nadměrným lovem téměř zdecimována.

Výsadba stromů

Svět se snaží v této oblasti pomoci, i když nejlepším řešením by bylo zastavení současných globálních změn klimatu, což je v příštích desetiletí spíše jen sen. Pomoci měl i projekt obří výsadby stromů nazvaný Zelená zeď. Stromy měly vytvořit přirozenou překážku bouřím a písku. Ačkoli projekt začal již v roce 2007, byla v roce 2020 dokončena jen čtyři procenta. Významně postoupila třeba Etiopie, naopak Čad skoro žádné stromy nevysadil. Problémem je i korupce, rozkrádání zdrojů na projekt nebo činnost teroristických skupin.

iZdroj fotografie: Idriss Fall / Public Domain
Oběť Boko Haram v Nigeru

Velká část obyvatel Sahelu se hlásí k islámu. Nestabilita a další problémy byly živnou půdou pro několik radikálních skupin, které zde působí. Mezi nejznámější patří Boko Haram, Islámský stát v západní Africe nebo Al-Káida v islámském Maghrebu. Skupiny působí na území několika států. Prosazují nejen přísný výklad islámu na jimi ovládaných územích. Útočí na vládní jednotky, unáší či vraždí místní obyvatele. Často bojují i mezi sebou. Jsou velmi mobilní, a je proto obtížné je zničit.

Evropští vojáci a ruští žoldnéři

Právě na boj s radikálním skupinami a výcvik vojáků se zaměřují jednotky evropských států, mezi nimiž jsou kromě Francouzů i Češi. Působí v Mali a jejich práce zde není jednoduchá. Před nedávnem se v Mali uskutečnil vojenský puč. Vláda do země pozvala i žoldáky ruské Wagnerovy skupiny, kteří jsou navázáni na ruskou vládu. Ti mají působit i ve Středoafrické republice. Francouzům se situací dochází trpělivost a zvažují, že na konci roku 2022 misi ukončí. V jiných zemích roste vliv Číny.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
Čeští vojáci cvičí armádu v Mali

Oblast a její okolí je známé mnoha konflikty. Například ještě před několika lety tu probíhala válka mezi Etiopií a Eritreou. Tu země ukončily, ale v Etiopii je nyní občanské válka mezi vládou a povstalci z Tigraje. Dlouhá občanská válka v letech 2013 až 2020 probíhala i v Jižním Súdánu, který získal nezávislost v roce 2011. Občanská válka je i ve Středoafrické republice, nestabilní je například i Čad, pokus o převrat v roce 2021 proběhl v Nigeru. Napjaté vzájemné vztahy mají relativně stabilní Maroko a Alžírsko, které masivně zbrojí.

Hlavním problémem oblasti je radikální islamismus, který v souvislosti se změnami klimatu ovlivňuje globální bezpečnost. Jednak přetrvávající uprchlickou krizí, ale i tím, že se oblast stává semeništěm terorismu. Všechny zmíněné radikální skupiny nadále disponují dostatečnými finančními prostředky, aby byly schopné verbovat nové rekruty. Na rozdíl od IS neovládají rozsáhlá území, ale infiltrují se mezi obyvatelstvo a využívají regionálních křivd.

Mali je typickým příkladem zoufalé africké situace. Francouzi nejenže jsou přítomní vojensky, ale snaží se zemi pomoci i ekonomicky. Pomoc má klasický africký důsledek, země není samostatná a je na Francii závislá, zároveň ovšem podporuje ruskou přítomnost, která Francouze, a tím pádem nakonec i AČR, dovede k odchodu z regionu. Problém zůstává stále stejný, neschopnost řady afrických států postavit se na vlastní nohy.

Jak nahlížíte na přítomnost českých vojáků v Sahelu?

Zdroj: Autorský text Lukáše Víta

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články