Ministerstvo obrany prodává vojenské bunkry. Lidé je ve velkém skupují a přestavují na luxusní bydlení

Pokud toužíte po vlastním rekreačním objektu, zkuste upustit od klasických chat a chalup a zaměřte se na válečné bunkry. Jejich přestavbou získáte luxusní rekreační objekty.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

Ministerstvo obrany České republiky postupně prodává v rámci odprodeje nemovitého majetku i vojenské bunkry z druhé světové války. O tyto stavby je mezi lidmi překvapivý zájem a možná ještě překvapivěji je nevykupují jen vojenští nadšenci či zájmová sdružení a spolky, které v bunkrech se zájmem zřizovaly galerie či muzea. V poslední době se rozmáhá trend přestavovat tyto bunkry na rekreační a zážitkové objekty.

Levná přestavba a neopakovatelná atmosféra

Jednotlivé bunkry se prodávají buď bez pozemku, nebo s pozemkem. Bez přilehlého pozemku se jejich cena pohybuje okolo šestnácti až dvaceti tisíc Kč, s pozemkem je cena o něco vyšší – v průměru se pohybuje okolo padesáti až sedmdesáti tisíc Kč. V současné chvíli Ministerstvo obrany žádné pozemky k prodeji nemá, nicméně několik objektů si můžete prohlédnout v rámci sekce „připravované odprodeje“.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Nejvíce bunkrů, tzv. řopíků se připravuje k prodeji v Moravskoslezském kraji, jeden se bude prodávat v kraji Jihomoravském. V uplynulém roce se do prodeje dostaly například bunkry v Ústeckém kraji, zejména v okolí Žatce. Lidé, kteří bunkry odkoupili, je mnohdy přestavují na rekreační objekty. Jejich zasazení v okolní krajině je totiž unikátní a nabízí neopakovatelnou atmosféru. Přestavba některých objektů nicméně může být problematická.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Ne všechny z těchto bunkrů byly kvůli utajení zaneseny do katastrálních map. Tyto „anonymní“ bunkry nejsou řádně zkolaudované, tudíž jejich přestavba vyžaduje ještě doplnění kolaudace. Samozřejmě k žádnému objektu nejsou natažené inženýrské sítě, s čímž je nutné při přestavbě počítat – je tedy například nutné zajistit kanystry s pitnou a užitkovou vodou, osvětlení, vytápění, vařič (nejčastěji lidé volí plynový), ale i suchý záchod.

Přespání v bunkru jako jedinečný zážitek

Celkem již pět bunkrů skoupila firma Trigoni trade and investment s.r.o., která je s pomocí stránky bunkering.cz inzeruje jako krátkodobé ubytování. Kromě nevšedního zážitku a ideálního dárku pro partnera například na nadcházející Vánoce, je prý bunkr skvělým místem, kde můžete dokončit rozdělanou práci a kde se nemusíte obávat prokrastinace. Některé z řopíků dokonce disponují Wi-Fi připojením.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Energii získávají tyto bunkry ze solárních panelů a přitápí se v nich krbovými kamny. Některé disponují dokonce venkovním posezením a každý z nich je zařízený v trochu jiném stylu. Cena za jednu noc se potom pohybuje okolo 1 000 Kč. Vzhledem k faktu, že se tzv. zážitková turistika začíná rozmáhat i v našich končinách, lze očekávat nárůst zájmu i o tento druh ubytování.

Zaplatili byste si zážitkové přespání v přestavěném vojenském bunkru?

Zdroj: MOČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články