Rozdíl nejméně 30 let: zatímco Ukrajince vybavil na zimu Západ, Rusové mají výstroj z dob SSSR a zřejmě budou muset bojovat „v civilu“

Zatímco Rusku dochází síly, ukrajinským vojákům proudí ze Západu stále větší pomoc. Kromě vlád přispívají i samotní lidé, kteří pořádají pro Ukrajinu sbírky.

Ukrajinská válka, zimní vybavení Rusů ze SSSR i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dopad na válku na Ukrajině bude mít i blížící se zima a teploty hluboko y pod bodem mrazu. Přestože se Rusům v mrazech v minulosti vojensky dařilo, tuto zimu se to může změnit. Díky pomoci západních spojenců je Ukrajina pro boj v tuhých podmínkách totiž výrazně lépe vybavená. Do země putují dodávky zimních uniforem, spacích pytlů, stanů i generátorů. Zima má přitom na Ukrajině dvě hlavní části. První je koncem roku, kdy je chladno a blátivo (na Ukrajině to vypadá úplně jinak než u nás), a druhá část přijde po Novém roce, kdy teploty klesnou i hluboko pod nulu.

Rasputice může válku zabrzdit

Podle vojenských expertů je první část zimy na Ukrajině, takzvaná rasputice, pro boj extrémně složitá a vylámal si na ní zuby během druhé světové války i Adolf Hitler. Přesuny techniky, včetně té na pásových podvozcích, téměř znemožňuje extrémně rozbahněný a bažinatý terén. Ale jakmile udeří v lednu třeskuté mrazy, břečka zmrzne, což je pro techniku lepší. Existují domněnky, že do té doby se však intenzivně celoplošně válčit příliš nebude. Během pauzy by tak Kreml mohl sanovat ničivé ztráty a získat zpět část útočné bojové síly.

Ukrajina nyní na frontě postupuje a daří se jí úspešně odrážet útoky. V případě zimní války by tak mohla mít navrch. Navíc má na své straně podporu západního světa, která obsahuje i dodávky zimního vybavení. Třeba Německo už poslalo na Ukrajinu 195 generátorů potřebných k nabíjení přenosné elektroniky a četných komerčních dronů, 116 přenosných topných souprav, 116 tisíc zimních bund, 80 tisíc zimních kalhot a 240 tisíc zimních pokrývek hlavy.

Západní země posílají zimní výbavu

Dodávky materiálního vybavení vhodného pro zimní válku pro zhruba polovinu ukrajinského vojska přislíbila i Severoatlantická aliance. Kanada deklarovala, že pošle 500 tisíc sad zimního oblečení, Bulharsko deset tisíc a Litva darovala 35 tisíc kusů zimních uniforem. Pomoc poskytnou i Spojené státy, Finsko, Dánsko nebo Švédsko. Předpokládá se, že se připojí i další země. V řadě západních států probíhají také na zimní vybavení pro ukrajinské vojáky veřejné sbírky.

Oproti dobře vybavených ruských jednotek není mnoho. Zejména ty nedávno mobilizované disponují nevyhovujícím vybavením z dob Sovětského svazu a někteří dokonce dostávají náhražky v podobě výstroje na airsoft. Podle ruského poslance Andreje Guruleva „se“ navíc 1,5 milionu kusů vojenských uniforem ztratilo. V kasárnách už údajně nejsou ponožky ani boty. Je možné, že ruští vojáci budou muset válčit v obyčejných vlastních bundách. „Doba trvání války se v každém případě měří již na měsíce,“ řekl vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj agentuře Ukrinform.

Měl by Západ pomáhat Ukrajině v takové míře?

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Zobrazit další články