Možná válka mezi USA a Čínou nemá jasného vítěze, důležitou roli hraje několik aspektů

Nejpravděpodobnějším místem dalšího vojenského středu je Pacifik. Souvisí to s rostoucí silou Číny a jejími ambicemi i ochotou dalších se tomu postavit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud vypukne velký konflikt mocných zemí, pravděpodobně se odehraje v Tichomoří poblíž pobřeží Asie. Zde svůj vliv stále rozšiřuje Čína a naráží na zájmy Spojených států a jejich spojenců v oblasti. Otázkou je, jak by takový konflikt mezi Čínou a Američany a jejich spojenci vypadal. Strategie, se kterými se počítalo, se asi budou muset změnit.

Simulace o Tchaj-wanu nedopadla dobře

Zhruba před rokem provedly americké zbrojené síly simulované cvičení reagující na útok na Tchaj-wan a nedopadlo to pro ně dobře. Zjistily, že klasická technologická a informační převaha, na kterou v minulosti spoléhaly, by nejspíše selhala. Proto musí Američané hledat strategie, které by jim pomohly konflikt vyhrát. Jsou sice silnější, ale jejich handicapem je vzdálenost, kterou musejí do oblasti překonat.

iZdroj fotografie: U.S. Navy
USS Carl Vinson s F-18 a F-35

USA se spoléhají na sílu svých svazů letadlových lodí. Jeho konkurenti, tedy Rusko a Čína, jsou si jejich síly vědomi. Jejich strategie je proto založena na tom, aby americkým flotilám odepřeli vstup do oblasti sporu. Proto vyvíjejí protilodní nebo protiletadlové zbraně dlouhého dosahu, které jim v tom mají pomoci. Včetně hypersonických. Otázkou je, co s tím dělat a jestli by tato strategie byla funkční. Spojené státy se na ní mohou a musí připravit.

iZdroj fotografie: Japanese Ministry of Defense / Creative Commons / CC BY
Čínský torpédoborec Xiamen

Zasáhnout cíl, byť tak velký jako je letadlová loď, na vzdálenost třeba tisíc kilometrů, není nic jednoduchého. Čína nějakou rozsáhlou sítí senzorů, které by její střely v cíli přesně dovedly, nedisponuje. Američané se také budou muset naučit vést proti svému protivníkovy a jeho senzorům efektivní boj. Pak by se pravděpodobně do oblasti konfliktu dostali bez rizika nějakých enormních ztrát.

Vojáci budou na pobřeží

Existuje také řada důvodů, proč by se taková válka nejspíše neodehrávala na dlouhou vzdálenost. Čína se bude muset v případě konfliktu na nějaké území vylodit, protože jí doslova obklopuje řetěz amerických spojenců jako je Japonsko, Jižní Korea, Tchaj-wan, Filipíny a další. Američané je nemohou na těchto místech se nechat uchytit. Nejspíše nemají dost sil na vlastní útok vyloděním a opětovné osvobození. Navíc obsazení jejich spojence by znamenalo riskovat ztrátu spojenců dalších, kteří by jim prostě přestali věřit.

iZdroj fotografie: U.S. Marines
Cvičení americké námořní pěchoty

Boj se tedy povede nejspíše z blízka a to přímo na vyloďovacích plážích a přístupových trasách čínského útoku. Proto sem budou muset USA rozmístit své síly již před útokem nebo okamžitě po jeho zahájení. Spojené státy a jejich spojenci navíc disponují dostatečným počtem vyspělé techniky, například letadel páté generace, aby byly schopní eliminovat čínskou obranu dlouhého dosahu a útočit na síly, které se budou pokoušet přepravit na místo konfliktu.

iZdroj fotografie: Igor Rudenko / Creative Commons / CC BY-SA
Čínští vojáci

Změna v americké strategii je v poslední době zřetelná. USA, Austrálie a Velká Británie před nedávnem uzavřely strategické spojenectví Aukus. Součástí něho bude i dodávka jaderných ponorek pro Austrálii, jejíž zájmovou oblastí jsou vody nedaleko od čínských. USA to udělaly i přes to, že se kvůli ponorkám zhoršily jejich vztahy s Francií. Navíc se pokoušejí udržovat dobré vztahy i s dalšími čínský rivaly v regionu jakými jsou Indie nebo Vietnam. To by v budoucnu mohlo protičínské aliance ještě posílit.

Může v Pacifiku v dohledné době vypuknout nějaký velký konflikt?

Zdroj: TheNationalInterest, Bloomberg, Independent

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Zobrazit další články