Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety

Jelikož je v podstatě nemožné vést ve válce nějakou 100% evidenci zbraní a střeliva, mohou toho někteří vojáci využívat, aby si přilepšili. Z fronty mizí i velmi účinné zbraně.

Ruské a sovětské raketomety i Zdroj fotografie: Andrew Butko / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Když dochází k těžkých bojům, není zase takový problém, aby se některé zbraně „ztratily“, neboť mohou být evidované jako použité nebo zničené, což není možné nijak ověřovat. Různí experti několikrát upozorňovali na možnost, že se část vojenských (a tedy velmi silných) zbraní může dostat i na černý trh, na němž si je koupí různé zločinecké organizace nebo teroristé. A to se také děje, ale kolik takových zbraní ve skutečnosti je, nikdo netuší. Nedávný zásah ruské FSB proti pašerákům zbraní však může naznačovat, že se jedná o velký problém.

Nedostupné zbraně nabízí slušný výdělek

Vojenské zbraně jsou pochopitelně jiné než ty běžně dostupné na civilním trhu, neboť se na ně nevztahují různá omezení. Legálně lze tedy koupit maximálně upravené varianty útočných pušek, ale pouze poloautomatické. Těžší pěchotní zbraně už k prodeji nejsou. Není proto divu, že se je pašeráci snaží získat od vojáků; a nutno říci, že jsou úspěšní. Spousta z nich si tak může vcelku slušně přilepšit, navíc není v Rusku rozprodávání vojenského materiálu ničím výjimečným.

Například FSB zadržená zásilka na hranicích Ruska a Doněcké oblasti obsahovala hned 14 protitankových kompletů. Například RPG-18, což je vlastně sovětská obdoba jednorázového NLAW obsahující projektil s kumulativní hlavicí, který dokáže prorazit pancíř o síle 375 milimetrů RHAe, ale rovněž zvládne překonat betonovou zeď. Dostřel zbraně pak vychází až na 200 metrů. Méně skladný, ale o to účinnější, je i zabavený komplet 9M113 Konkurs. Na vzdálenost 4 kilometrů dokáže jeho řízená střela vyřadit i tank.

Vojáci ukradli i termobarické raketomety

Velkou hrozbou jsou nicméně také raketomety s termobarickými hlavicemi. Jsou to vlastně zmenšené varianty termobarického TOS-1 používané proti lidem schovaným v bunkrech a budovách, kdy je mohou (stejně jako v zastavěné oblasti) zabíjet s krutou účinností. Prvním zabaveným typem je RShG-1, tedy protitankový RPG-27 s termobarickou hlavicí, která má dosah až 600 metrů, a jejíž smrtící rádius je 10 metrů. Druhým pak RPO-A Šmel s dosahem 200 až 600 m, a výbuch jeho hlavice bývá někdy silou přirovnávám k projektilu z děla ráže 155 mm.

Mezi zabavenými věcmi jsou i různé typy ručních granátů, trhaviny a další nebezpečné předměty. Kolik takových zbraní se mohlo z ruské, ale samozřejmě i ukrajinské, strany na černý trh dostat, nikdo asi netuší, ale nejspíše jich nebude málo. Jejich případné použití ve válce zločineckých gangů by vzhledem k jejich síle mohlo přinést i nechtěné oběti, a ještě horší je domýšlet si, co by dokázal v rukách nějakého teroristy třeba termobarický raketomet.

Termobarický raketomet RPO-A Šmel

Jaké další nelegální příležitosti představuje válka?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články