Video: „upíří“ drony dokáží napáchat mnohem větší škody než mnoho jiných. Třeba na ruský muniční sklad může stačit jediný granát

Shazovat různé pumy z dronů je efektivní metodou, jak likvidovat nepřátelské jednotky, sklady i postavení. Chce to ovšem velmi pevnou ruku operátora.

Ukrajinský dron Vampír i Zdroj fotografie: Ukrajinské vojenské centrum (Militarnyj)
                   

K ničení nepřátelské techniky i postavení za pomoci dronů slouží obvykle tzv. drony sebevražedné, což ale neznamená, že by nemohl úplně stejně posloužit dron shazující různé druhy pum a náloží. I ten dokáže být velmi efektivní a má jednu nespornou výhodu – může být využitý opakovaně, stačí mu jenom doplnit munici a znovu ho připravit k letu. Na druhou stranu s ním operátor musí mířit přesněji než se sebevražedným, ale praxe už to nejednoho naučila.

Ničivý Vampír zaútočil na muniční sklad

Cílem dronů s různými pumami mohou být nejenom samotní vojáci a technika, ale také různá postavení a sklady – na videu pod článkem můžete vidět útok dronu na ruský muniční sklad. K tomu vojáci využili dron známý jako Vampír, uvádí MilIn, ovšem není jasné, jak operátor skladiště objevil – průzkum o něm mohl vědět i delší dobu, jednalo se o zákop zakrytý prkny.

Operace se odehrávala v noci a záběry jsou pořízené za pomoci termovizní kamery. Na skladiště svrhl dron jedinou pumu, což bohatě stačilo – následovala veliká exploze. Zajímavé je, že na je zachycených záběrech z dronu vidět i množství munice jím nesené. Vypadá to, že může mít v podvěsu až 4 pumy, takže je mimořádně ničivý. Na začátku videa je vidět, že disponuje již jenom poslední pumou, takže se zřejmě jednalo o jeho poslední útok.

Dron určený výhradně k nočním útokům

Vampír je ukrajinský produkt a jedná se o takzvanou hexakoptéru s šesticí vrtulí. Defence-Ua uvádí, že jeho název vychází z nasazování v nočních hodinách, pročež je vybaven kvalitními přístroji k nočnímu vidění. Dokáže nést až 15kg náklad, ale nejčastěji nosívá cca 12kg. Jeho dosah je pak 10 km a s plnou zátěží se dokáže pohybovat rychlostí až 40 km/h a vydrží ve vzduchu až 23 minut – pokud je náklad lehčí, jsou hodnoty samozřejmě vyšší.

Český holding Excalibur Army nabízí modernizovanou verzi legendárního raketometu RM-70 Vampire, který byl dodán na Ukrajinu

Není přesně jasné, jaké druhy mikropum dron jako Vampír používá – mohou to být nějaké speciálně vyrobené, ale i běžná minometná munice. Pokud nese čtyři pumy, jak naznačuje video, mohlo by se jednat například o čtveřici minometných granátů do středního minometu – pro příklad – General Dynamics na svých stránkách uvádí, že jeho minometný granát ráže 81 milimetrů má hmotnost 4,11 kg, což by možnostem dronu odpovídalo.

Dron Vampír, jak jednou pumou zničil ruský muniční sklad

Jak je možné ochránit důležitá postavení před útoky dronů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články