Trénování orli jako tajná zbraň v boji proti dronům. Francouzi přišli s nevšedním řešením palčivého problému

Mnoho zemí se snaží vyřešit problém volně prodejných a nikterak drahým civilním dronů, které by se snadno mohly změnit v útočnou zbraň v rukou teroristů.

i Zdroj fotografie: Pxhere
                   

I běžně dostupné drony mohou být nebezpečnou zbraní. Byly tak i použity například Islámským státem, který s jejich pomocí shazoval výbušniny nebo je i s výbušninou navedl na cíl. Mnohé bezpečnostní síly se obávají, že by je v útokům mohli využívat teroristé. Proto jsou drony omezovány a dokonce i zakazovány. A zároveň se proti nim buduje obrana. Se zajímavým způsobem přišli ve Francii.

Orel může civilní dron ulovit

Zde došli k závěru, že s malými drony by si mohli poradit draví ptáci. Ti často loví jiné ptáky za letu a jejich schopností by tedy šlo využít i proti dronům. Francouzi konkrétně vsadili na orly. Velké dravce ve zneškodňování dronů začali trénovat již v roce 2016. Je to prý mnohem efektivnější než různé sítě nebo lasery, které se také využívají. Ptáky lze samozřejmě využít jen proti menším civilním dronům, nikoli větším vojenským.

An eagle from the company Guard from Above snares a drone in its talons during a police exercise in Katwijk, Netherlands, on March 7, 2016.

Zveřejnil(a) SENATUS dne Čtvrtek 29. prosince 2016

Draví ptáci jsou trénování od svého narození. Již po něm jsou v jejich okolí drony, aby si zvykli na jejich přítomnost. Jakmile se naučí létat, začíná jejich výcvik. Ptáci se učí na letící dron zaútočit. Větší exempláře pravděpodobně jen poškodí, ale menší dokáží přinést na zem ve svých drápech. Za každý zneškodněný dron jsou odměněni masem. Proto se naučí drony na obloze doslova vyhlížet a pak lovit.

Proti teroristům hlídají letiště

Původně se předpokládalo, že vycvičené ptáky bude využívat armáda. Nakonec je ale vypustili třeba do prostoru francouzských letišť, která mají takto chránit. Útok dronem na letadlo plné cestujících by mohl být vítanou příležitostí do některé teroristy. Podobný způsob v roce 2015 začalo využívat i Nizozemí. Zde drony omezili v roce 2015. Jako nejlepší řešení se ukázalo do zakázaných oblastí umístit vycvičené ptáky. Pokud někdo zkusil se svojí hračkou létat, rychle o ni přišel.

Zveřejnil(a) CCTV dne Neděle 12. února 2017

Na boj s malými drony existuje více způsobů. Jedním, který se používá, je rušení signálů, které drony používají ke komunikaci mezi strojem a řídící jednotkou v rukách člověka. Existují radary na zaměřování malých dronů a systémy, které po nich dokáží střílet. To má ale v obydlených oblastech svá rizika. Vyvíjejí se ale i drony, které by sloužily k tomu, aby útočící drony zachytily a zneškodnily.

Napadá vás efektivní způsob, jak se bezpečně bránit proti civilním dronům?

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Zobrazit další články