Video: frontové záběry ukazují ruský pokus o dobytí zákopu a střelbu sotva na pár metrů; ve zpustošené krajině mohou být vojáci kdekoliv

Krajina kolem Bachmutu je naprosto zdevastovaná a vojáci na obou stranách se ukrývají v podzemí pod zbytky budov a stromů. Nepřátelé často stojí jen pár metrů od sebe.

Ukrajinští obránci Bachmutu i Zdroj fotografie: Kancelář prezidenta Ukrajiny / Public Domain
                   

Jen těžko představitelní podmínky vládnou na bojišti kolem města Bachmut, o jehož obsazení se ruské jednotky snaží již od léta 2022, ale ukrajinská armáda jim při obraně tvrdě vzdoruje. Při vzájemných útocích přichází vojáci o život den co den, a ztráty jsou těžké na obou stranách. Video ze zákopu ukrajinské jednotky „DaVinci Wolves“ dostupné pod článkem představuje drsné podmínky, s nimiž se musí vojáci potýkat.

Z lesů u Bachmutu zbyly jen pahýly

Urputnost bojů v Bachmutu a jeho okolí ukazují nejenom téměř rok trvající boje, ale i počty ruských útoků na ukrajinské pozice, jichž jsou někdy i desítky denně. Video pořízené z tělové kamery jednoho vojáka ukrajinské jednotky je přitom důkazem, nakolik intenzivní bývají. Z lesního porostu, kde si ukrajinští vojáci vykopali zákopy, zbyly jen pahýly; po okolí leží roztříštěné kmeny a větve, což svědčí o těžké dělostřelecké palbě, jíž musela oblast čelit.

Rozstřílený les u Bachmutu iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
Rozstřílený les u Bachmutu

Ukrajinští vojáci překryli svůj zákop kmeny a vytvořili jakýsi bunkr, v němž jsou doslova zalezlí. Je to asi jediné místo, kde se dá palbě z děl odolávat, i když přímý zásah by ho určitě zničil; neochránil by je pak 100% ani před termobarickými zbraněmi. Ale ani v bunkru není vždy zcela bezpečno, protože když projektil exploduje blízko vchodu, vojáka stojícího nejblíže to doslova smete – tentokrát to nicméně vypadalo, že přežil bez zranění.

Nepřátelé jsou jen několik metrů daleko

Když ruská pěchota zaútočí, musí vojáci z bunkru ven a pokusit se ji zadržet mimo něj; k tomu používají například útočné pušky ja karabinu M4. Útočníci se minimálně jednou snaží zasáhnout zákop granátem a na záběrech jsou opakovaně vidět Rusové vzdálení jenom pár metrů. Někteří se po střelbě ukrajinských obránců kácí k zemi, pravděpodobně mrtví nebo ranění. Velitel „zákopu“ má ale dle všeho podporu dronu, protože z vysílačky dostává informace, kde se ruští vojáci nachází a jestli se hýbou, a pokud ano, tak jakým směrem.

Ruská armáda, zvláště pak Wagnerovci, používá u Bachmutu taktiku, kdy vyšle do boje jenom malou skupinu vojáků. Vědí přitom, že na ni Ukrajinci budou pálit a pravděpodobně ji celou zabijí; odhalí tím ale své pozice, takže se na ně může zaměřit dělostřelectvo. Obránci také mohou vyčerpat zásoby své munice, a proto také v zákopu zní rozkazy, aby s ní šetřili a nestříleli, pokud nepřítele nevidí nebo není blízko. Po útoku se mohou vojáci stáhnout do podzemí a naplnit zásobníky, venku zůstává nejspíše jenom hlídka, aby upozornila na další útok.

Boje v zákopu u Bachmutu

Jaký poměr ztrát může být při bojích o zákopy?

Zdroj: TheTelegraph
Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Letní dovolená se letos Čechům prodraží. Ceny pohonných hmot jdou totiž opět nahoru
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
I obyčejné oregano má co nabídnout, má antibakteriální a protizánětlivé účinky
adbz.cz
adbz.cz
Dům z 19. století chtěli rozšířit bez většího zásahu. Architekti úkol splnili, aniž by narušili původní atmosféru