Návštěva generálního štábu ozbrojených sil Jordánska skončila uzavřením oboustranné vojenské spolupráce

V prosinci se v Praze uskutečnila konference mezi zástupci ozbrojených sil Jordánska a České republiky. jednání bylo o uzavření smlouvy o vojenské spolupráci na rok 2022.

Česko a Jordánsko uzavřeli smlouvu i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

Česká republika uzavřela v rámci diplomatické konference, konané počátkem prosince, smlouvu se zástupci generálního štábu ozbrojených sil Jordánského království. Předmětem smlouvy je oboustranná vojenská spolupráce mezi oběma zeměmi. Oba státy mezi sebou budou sdílet cenné vojenské zkušenosti a nově i vyměňovat zkušenosti v oblasti vojenského zdravotnictví.

Země si vymění vojenské a zdravotnické zkušenosti

Během společného jednání v Praze se řešila hlavně stávající situace a bezpečnostní rizika v Evropě a na Blízkém východě. Výsledkem bylo podepsání plánu dvoustranné spolupráce na nadcházející rok 2022, který řeší konkrétní otázky spolupráce mezi armádami obou zemí. Zaměřuje se zejména tradičně na ochranu proti zbraním hromadného ničení, logistiku a vzájemné vzdělávání.

Výměna vojenské a zdravotnické zkušenosti iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Novým bodem vzájemné spolupráce bude výměna zkušeností v oblasti vojenského zdravotnictví, zejména v oblasti urgentní péče a epidemiologie. Jordánské království má se zvládáním epidemie bohaté zkušenosti. Země již v březnu zavedla tvrdé restrikce, díky kterým výrazně zamezila růst počtu nakažených v porovnání s okolními zeměmi. Dále se smlouva věnuje například zapojování žen do armády, či prevenci a řešení konfliktů.

Dlouholeté partnerství nese ovoce

Partnerství mezi oběma zeměmi přetrvává již řadu let. Podle náměstka pro obrannou politiku a strategii, Jana Havránka, je partnerství příkladem smysluplné vojenské spolupráce a výrazem vzájemného respektu a sdílených hodnot. Brigádní generál jordánských ozbrojených sil, Thamer Idrais Saeed Kal mimo jiné konstatoval, že si Jordánsko partnerství s ČR velice váží a pro jordánskou armádu je spolupráce vysokým přínosem.

Dlouholeté partnerství iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Česká republika si v Jordánsku vysloužila vynikající pověst například díky programu MEDEVAC, jehož prostřednictvím čeští lékaři poskytují péči syrským uprchlíkům. Již během minulého roku bylo do Jordánska vysláno osm specializovaných zdravotnických týmů, které pomohli stovkám pacientů. Kromě toho je v ČR mnoho firem, které dodávají jordánským nemocnicím zdravotnické vybavení.

Věříte, že bude vzájemná spolupráce s Jordánském přínosná?

Zdroj: Army, Businessinfo

Galerie

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Zobrazit další články