Vojenští delfíni na ruské základně v Sevastopolu dokáží odhalit podmořské miny i specializované potápěčské jednotky

Zatím žádný člověkem sestrojený sonar se nevyrovná echolokačním schopnostem delfínů. Inteligentní mořští savci dokáží odhalit i téměř nezjistitelné podmořské miny.

i Zdroj fotografie: U.S. Navy
                   

Námořní institut Spojených států amerických (USNI), jenž se zabývá bezpečnostními otázkami, se domnívá, že ruské námořnictvo nasadilo do služby u námořní vojenské základny Sevastopol cvičené vojenské delfíny. Svou analýzu poskytla nezisková organizace na základě nedávno zveřejněných satelitních snímků, na kterých lze spatřit dvojici delfínů u vjezdu do přístavu. Tito inteligentní mořští savci dokáží předcházet útokům speciálních potápěčských jednotek, jež často cílí na kotvící plavidla.

Ruský výcvikový program

Satelitní snímky odhalují, že Rusko nasadilo u vjezdu do významného černomořského přístavu dvojici speciálně cvičených delfínů. Pravděpodobně se jedná o strategický krok, jenž má pomoci chránit stěžejní vojenskou základnu Kremlu. Sevastopolská základna leží mimo dostřel ukrajinských raket, zároveň je však téměř bezbranná proti podvodním útokům. V přístavu jsou k vidění rovněž „delfíní kotce“, které tam byly, podle informací zveřejněných USNI, umístěny v únoru, tedy přibližně v době, kdy Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu.

Cvičené delfíny lze využít například pro odhalení specializovaných ukrajinských potápěčů, kteří se mohou pokusit vplout do přístavu, aby sabotovali ruské válečné lodě. Což je důležitá role, pro kterou nejen Rusko, ale také například Spojené státy, již dříve mořské savce cvičily.

Rusko se výcvikem podmořských savců zabývá již poměrně dlouhou dobu. Právě základna v Sevastopolu byla v sovětské éře využívána mimo jiné také k výcviku delfínů pro vojenské účely. Kromě vyhledávání min měli být savci údajně cvičeni také ke kladení výbušnin na trup nepřátelských lodí a ponorek. Zda však byla takto speciálně cvičená zvířata někdy skutečně nasazena do vojenských operací, není zcela jasné.

Po rozpadu Sovětského svazu využívala Ukrajina sevastopolské zařízení pro výcvik terapeutických delfínů a vojenský výcvik byl následně obnoven poté, co Rusko v roce 2014 anektovalo Krym a převzalo kontrolu nad přístavním městem.

Delfíní sonar odhalí pomořské miny

Jak již bylo zmíněno, Rusko není jediné, kdo se zabývá vojenským výcvikem podmořských savců. Americké námořnictvo cvičí delfíny a lachtany již od 60. let minulého století. I přes pokročilou vojenskou techniku jsou zvířata stále účinnou ochrannou před podvodními hrozbami.

Podobně jako psi disponují čichem, který zatím věda neumí nahradit, delfíni mají dokonalé echolokační schopnosti, díky nimž dokáží velmi snadno zachytit potencionálně nebezpečné objekty na dně oceánu, jako jsou například pomořské miny. Právě miny jsou pomocí elektronických sonarů jen těžko odhalitelné. A s ohlédnutím do historie, právě podmořské miny stály za zkázou nespočtu bitevních lodí a ponorek. Delfíní pomoc je tak v tomto ohledu neocenitelná.

Výcvikový program amerického námořnictva pro mořské savce, který probíhá v San Diegu, byl odtajněn v 90. letech 20. století. S tímto odhalením byly také ukončeny veškeré tehdejší domněnky a přetrvávající tvrzení aktivistů za práva zvířat, že americké námořnictvo využívá podmořské savce jako útočné zbraně. Jednalo se pouze o mýtus, jenž byl enormně zpopularizován díky filmu „Den delfína“ z roku 1973.

Rusko využívá také velryby

Není jisté, které další země využívají v armádě kromě psů také mořské savce. Objevují se však spekulace, že delfíny cvičí například též Severní Korea, Izrael a také Irán, jenž údajně navázal na ukrajinský program a odkoupil několik cvičených delfínů od Ukrajiny.

Snímky z roku 2018 zaznamenaly přítomnost delfínů na ruské základně v Sýrii a v roce 2019 se pak v Nosku vynořila běluha, která na sobě měla postroj a kameru. Neobvyklé vzezření živočicha samozřejmě připoutalo pozornost médií a přimělo tamní mořské biology ke spekulacím, že zřejmě narazili na savce, jenž byl součástí ruského námořního výcvikového programu. Tamní obyvatelé pojmenovali bílou velrybu „Hvaldimir”. Jedná se o kombinaci norského slova pro velrybu a křestního jména ruského prezidenta Vladimira Putina.

Jak velkou roli podle vás sehrávají psi a delfíni v dnešních armádách?

Zdroj: BusinessInsider

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články