Záběry z helmy ukazují drsný život v první linii: zpustošená krajina zalitá šedými mračny, granáty a kulky prolétající kolem hlavy

Mnohé boje na Ukrajině jsou vedeny od zákopu k zákopu. Jak taková akce vypadá ukazují záběry pořízené přímo z helmy jednoho z útočících vojáků.

Zákopy na Ukrajině i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
                   

Ukrajinská válka se během posledního půl roku zvrhla v opotřebovávací bitvy, a středem všeho dění bylo dlouhou dobu město Bachmut. Vojáci v oblasti využívali (a stále využívají) linie zákopů, v nichž jsou od sebe někdy nepřátelé vzdálení doslova jen desítky metrů. Útok na takový nepřátelský zákop je složitou operací, při níž se musí vojáci vzájemně krýt a nepřítele držet pod palbou, aby ji nemohl opětovat. Postup je možný doslova jen metr po metru.

Vojáci jsou vystaveni velkému stresu

Jak takový útok na zákop v oblasti Bachmutu vypadá, ukazuje třeba video pořízené ukrajinskou 3. mechanizovanou brigádou (nachází se pod článkem). Díky kameře na helmě jednoho z vojáků lze snadno poznat, jak ukrajinští bojovníci postupují k zákopům, v nichž jsou žoldáci Wágnerovy armády. Vojáci chtěli záběry údajně ukázat, co takový boj znamená a jak je stresující a nebezpečný; nepřátelské palba je může zasáhnout kdykoli.

Pokud se chtějí útočníci přesunout k nepřátelskému zákopu, jde o první velkou překážku, protože musí překonat otevřený terén, kde mohou čelit palbě. Jejich spolubojovníci proto vždy spustí krycí palbu, během níž zasypávají ukryté žoldnéře a drží je tak v zákopech – ti pak nevidí běžící vojáky a nejenom, že na ně nemohou střílet, ale často ani nevědí, kde přesně se poté nachází. Pokud je tedy střelba dostatečně silná a správně mířená, mohou se útočící vojáci tímto způsobem přemístit na kraj nepřátelského zákopu.

Spotřeba granátů je někdy enormní

Zákopová opevnění nejsou rovná, ale členitá, často se větví a za každým rohem v nich může číhat nebezpečí. Proto je třeba postupovat opatrně a zpoza každého rohu jen rychle vyhlédnout a být připraven k palbě. K čištění jsou přitom jednou z nejčastěji používaných zbraní granáty, a to ruční i do granátometu. Ukrajinští vojáci mají pod svými puškami AK-74 granátomety GP-25 ráže 40 milimetrů, a téměř neustále s nimi nepřítele zasypávají.

Ukrajinští obránci Bachmutu

Video: frontové záběry ukazují ruský pokus o dobytí zákopu a střelbu sotva na pár metrů; ve zpustošené krajině mohou být vojáci kdekoliv

Granátů nesou opravdu hodně a vzájemně si je v případě potřeby předávají. Na několika místech je ve videu vidět, že je smrt opravdu blízko a stačí jediná chyba, která může pro vojáka znamenat konec. Kulky často létají doslova jenom pár centimetrů od hlavy, granáty vybuchují ve vzdálenosti sotva půl metru.

Největším problémem je zjistit, kde nepřátelé vlastně jsou – s tím by běžně pomohl dron, ale v tomto případě se ukazuje jako bezmocný, protože ho Rusové úspěšně ruší. Když tedy nezjistí polohu nepřátel ze vzduchu, musí vojáci postupovat „postaru“ a žoldáky ze zákopů doslova vystřílet. Když se jim to povede, kupodivu ho neobsadí, ale stáhnou se, aby se přeskupili, protože nejdůležitější bylo tuto oblast od nepřátel vyčistit.

Ukrajinský útok na zákop držený Wágnerovci

Jak nejlépe postupovat při čištění zákopů?

Zdroj: DailyMail
Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články