Na sběratele válečné techniky čekalo velké překvapení: Ve vyřazeném sovětském tanku T-54 objevil zlatý poklad

Tanky série T-54 a T-55 se řadí k nejprodukovanějším tankům v historii. Vyrobeno bylo až 100 000 kusů, z nichž mnohé dodnes slouží v armádách asi 50 zemí.

i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
                   

V roce 2017 učinil Nick Mead, nadšený sběratel z Velké Británie, přinejmenším překvapivý nález. Uvnitř palivové nádrže vyřazeného sovětského hlavního bojového tanku T-54, který si zakoupil v aukci, totiž objevil několik zlatých odlitků. Válečný stroj, jenž dříve tvořil ocelovou páteř vojsk Varšavské smlouvy, získal sběratel na oblíbené platformě eBay, a to za pouhých 920 tisíc korun.

Zlato odevzdal policii

Tank T-54 je skutečně legendárním válečným strojem, jenž je do značné míry spojován jak s koloniálními válkami, tak s válkami ze nezávislost téměř po celém světě. Stroj byl v 60. až 70. letech dodáván do zemí Varšavské smlouvy a ještě dnes patří do výzbroje mnoha států. Není divu, že o vyřazené kusy je ze strany vojenských nadšenců a sběratelů docela solidní zájem.  

Každý zodpovědný sběratel vyřazené válečné techniky se po koupi nového kousku pustí nejprve do důkladné prohlídky svého nově nabytého válečného stroje. Také Nick Mead s bezpečnostní prohlídkou neotálel a tank T-54 zakoupený na internetu pořádně prohledal, aby se ujistil, zda ve vozidle není munice či stopy po výbušninách. Jakmile se přesvědčil, že mu stroj nevybuchne pod rukama, pustil se do jeho rozebírání.  

iZdroj fotografie: Uživatel Lepti / Creative Commons / CC BY

Sběratel uvedl, že tento zakoupený tank T-54 bojoval ve válce v Perském zálivu v letech 1990–1991, a to ve službách iráckých ozbrojených sil. Během konfliktu bylo vozidlo zabaveno mezinárodními koaličními jednotkami a převezeno do Velké Británie. Odtud se pak dostalo do rukou svého nového majitele, pro kterého si připravilo dozajista příjemné překvapení.  

Při zkoumání vozu totiž sběratel narazil na několik zlatých odlitků, jejichž celková hodnota činila přibližně 62 milionů korun. Odkud zlatý poklad pochází, či komu patří, to není vůbec jisté. Na internetu však koluje řada teorií, z nichž nejpřijatelnější je asi ta, že se zlato dostalo do nádrže přímo z kuvajtských trezorů. Bezpečnější skrýš nežli nádrž tanku byste hledali jen opravdu stěží. 

Sběratel ohlásil nález na policii, která drahý kov zabavila k dalšímu prozkoumání. Sám Mead však není ze ztráty bohatství vůbec zklamán. Dle jeho vlastích slov má pro něho daleko větší hodnotu tank samotný. Ten i nadále zůstává v jeho vlastnictví. 

Jak byste se zachovali při nálezu takového pokladu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články