Putinovi nájemní zabijáci vraždí civilisty ve Středoafrické republice: Wagnerovci čelí obvinění ze sexuálního zneužívání i mučení

Skupina žoldáků, jejichž služeb využívá také ruský prezident, byla již mnohokrát nařčena z porušování lidských práv, mučení i páchání válečných zločinů.

i Zdroj fotografie: Camille Laffont / Creative Commons / CC BY
                   

Organizace spojených národů (OSN) vyzvala Spojené státy americké, aby co možná nejdříve přijaly opatření na ochranu civilistů ve Středoafrické republice (SAR). Organizace pro lidská práva, Human Rights Watch (HRW), v úterý ve své zprávě uvedla, že se ruské polovojenské jednotky dopouštějí v oblasti závažného porušování lidských práv, včetně neoprávněných poprav civilistů. Dle dostupných informací je situace vážná a žádá si okamžitou pozornost.

Zemí zmítá občanská válka

Od roku 2013 zuří ve Středoafrické republice občanská válka. Na jedné straně stojí stát, jenž je na pokraji zhroucení, a na druhé početné milice usilující o převrat. Drsný konflikt se v posledních letech, přesněji od roku 2018, výrazně zmírnil a chvíli se i zdálo, že bude svítat na lepší časy. Zhruba před rokem se však situace znatelně zhoršila, když povstalecké skupiny zahájily ofenzívu s cílem svrhnout prezidenta Faustina Archange Touadéru. Republika se začala opět zmítat v chaosu.

Zoufalý prezident Touadéra se koncem roku 2020 obrátil s prosbou o asistenci v zatlačení povstaleckých skupin na Moskvu. Moskva výzvu podle všeho vyslyšela a na pomoc malé zbídačené středoafrické armádě vyslala stovky ruských polovojenských jednotek. Ozbrojené milice pomohly odrazit ofenzivu povstalců, která ohrožovala hlavní město Bangui a především pak samotný režim.

Ruští nájemní zabijáci

Dle informací zveřejněných OSN byly do africké země vyslány skupiny ruských žoldáků náležící k soukromé bezpečnostní organizaci Wagner. V zemi se přitom proslulí Wagnerovci pohybují již od roku 2018. Ještě v roce 2020 okupovali středoafričtí povstalci velkou část území republiky, avšak poté, co se ruské žoldácké skupiny rozrostly o stovky dalších příslušníků, byli revolucionáři vytlačeni z téměř dvou třetin jimi zabraného území.

Proti počínání Wagnerovců se však ohradily OSN i několik zemí Evropské unie. Na ruské žoldáky padla četná obvinění z páchání zločinů a zneužívání civilistů. Jak uvedla ředitelka krizového oddělení HRW zabývajícího se konflikty, Ida Sawyer: „Existují přesvědčivé důkazy o tom, že síly podporující středoafrickou vládu, které byly identifikovány jako ruské, se zcela beztrestně dopouštějí závažného zneužívání civilistů.“ Výrokem byla uzavřena téměř třináctistránková zpráva založená na výpovědích desítek obětí, jejich příbuzných a svědků.

Zveřejnil(a) Ayouba M Kamara dne Úterý 26. ledna 2021

HRW v žalobě uvádí, že síly, jež svědci označili za ruské, od roku 2019 hromadně bijí, mučí a popravují civilisty. Sawyer přitom poukázala na skutečnost, že středoafrická vláda má sice veškeré právo žádat Moskvu o mezinárodní bezpečnostní pomoc, zdůraznila však, že za žádných okolností nemůže být dovoleno, aby zahraniční síly beztrestně týraly, či dokonce zabíjely civilisty.

Mučení i mimosoudní popravy

Žaloba HRW mimo jiné pojednává o jasné spojitosti ozbrojených ruských skupin s Wagnerem, který má silné vazby na ruskou vládu. Především pak na Putina samotného. A to na základě důkazů předložených západními vládami a experty OSN. Podrobně popsána byla zejména poprava 12 neozbrojených mužů. Dle výpovědi svědků měli být muži zatčeni u zátarasu do města, brutálně zbiti a následně střeleni do hlavy.

K incidentu došlo 21. července roku 2021 poblíž Bossangoa, hlavního města prefektury Ouhamu, které se nachází asi 300 km severozápadně od Bangui. Svědci uvedli ve zřetel, že muži, jež popravu vykonali, hovořili rusky. Zpráva se rovněž zmiňuje o údajném „svévolném zadržování, mučení, sexuálním zneužívání žen a mimosoudních popravách“ náhodně zatčených mužů na ulici ve městě Alindao v červnu roku 2021.

Středoafrická vláda ani ruské ministerstvo zahraničí k dnešnímu dni dosud nereagovaly na žádost organizace HRW o poskytnutí informací ohledně incidentů, či přinejmenším alespoň vyjádření postoje k obviněním. Moskva se odmítá nově vyjádřit a stojí si za svým soustavným tvrzením z dřívějška, v němž uvedla, že ruské polovojenské jednotky na území SAR jsou pouze „neozbrojení vojenští instruktoři“, jejichž úkolem je cvičit středoafrické vojáky v boji proti ozbrojeným povstalcům.

Otázka zní, kolik Wagerovců ještě ve Středoafrické republice působí. Je známo, že Moskva začala tyto bývalé vojáky přesouvat na Ukrajinu, kde měli utrpět značné ztráty. Z vojenského hlediska se jedná o kvalitní ozbrojené skupiny, které opustily řady armády Ruské federace velmi často kvůli klasické ruské korupci a neschopnosti vyšších důstojníků. Z taktického hlediska se jedná o nebezpečné jednotky, jež jsou výzvou v každém konfliktu.

Jak se podle vás postaví Moskva k nynějším obviněním?

Zdroj: TheDefencePost

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články